ITALSKÉ KLUBY CHTĚJÍ PŘILÁKAT FANOUŠKY NOVÝMI STADIONY

Nik Fes - Aug 31, 2015
0

V posledních letech zažívá italský fotbal značný úpadek v rámci popularity. Nýní se však místní kluby rozhodly pro modernizaci stadionů s cílem přilákat fanoušky a zvýšit tržby.

Itálie a její nejvyšší soutěž Serie A jsou již roky pokládany za jednu z kolébek evropského fotbalu. Tento sport má na Apeninském poloostrově dlouholetou tradici a jeho popularitu mezi zdejšími lidmi nelze podceňovat. Avšak v posledních letech zažívá Serie A kvalitativní úpadek, což zároveň vede i k úpadku popularity.

V 90. letech a na začátku 21. století zažívala Serie A doby své největší slávy. Drtivá většina zápasů byla vyprodána a fanoušci v ochozech měli možnost sledovat hráče světové extratřídy. Od Paola Maldiniho, Zinedine Zidaneho až po Létajícího Holanďana Marca Van Bastena. Nicméně v jistém bodě dopadly na Itálii finanční problémy. Tato krize vedla ke stagnaci Serie A, zatímco fotbal v Německu a Velké Británii vzkvétal.

Vlástnici klubů již nejsou ochotni investovat jako v minulých letech. Kromě toho byla jejich ekonomická síla oslabena ještě vice z důvodu masivního přílivu arabských, ruských a čínských milionářů do evropského fotbalu.

Avšak problém není pouze otázkou financí a kvality. Většina německých a anglických klubů vlastní moderní stadion. Tyto stadiony přináší do klubu výrazný příjem a zároveň přitahují fanoušky a turisty. V Itálii však situace působí, jakoby se čas zastavil v 90. letech, neboť většina stadionů ani zdaleka neodpovídá moderním evropským standardům. To však není jediný problém. Stadiony v Itálii jsou z většiny ve vlastnictví obce či státu. Důsledkem toho je, že jen část příjmů z aktivit stadionu jde do pokladnice samotného klubu.

Podle televizní stanice ESPN navštívilo stadiony v Serii A v sezóně 2014/15 takřka 8,400,000 lidí, což v průměru činí přibližně 22,000 lidí na zápas. Avšak ve stejné sezoně v anglické Premier League přišlo na stadiony skoro 13,800,000 fanoušků. V průměru to činí asi 36,000 lidí na zápas. Zatímco Serie A stagnuje, Premier League se rozvíjí a stává se pro průměrného fotbalového fanouška mnohem přitažlivější ligou.

Nicméně situace možná není tak černá pro italský fotbal, jak se může zdát. Některé kluby, jako například Juventus, již nový moderní stadion postavily a okamžitě zaznamenaly pozitivní efekt. Juventus Stadium byl otevřen v září 2011 na začátek nové sezóny. V této sezóně  navštívilo domácí zápasy Juventusu celkem 714,000 fanoušků, což činí průměrně 37,000 tisíc lidí na zápas.

V předešlých sezónách hostil Juventus svá domácí utkání na starém Stadio Delle Alpi a rozdíl byl patrný. Jen asi 436,000 přišlo na domácí zápasy. Průměrně tak každé domácí utkání vidělo na stadionu asi 23,000 lidí, což je mnohem nižší číslo, nežli v sezóně následující. Je rovněž důležiité zmínit, že Juventus Stadium je ve vlastnictví klubu samotného, kdežto Stadio Delle Alpi byl majetkem města Turín. Nový stadion přináší vyšší příjem, který klubu zajišťuje tolik potřebnou finanční stabilitu.

Naštěstí pro Itálii  však Juventus není jediným klubem s ambicemi a ochotou modernizovat. AS Řím, AC Milán a SSC Neapol patří mezi další kluby, které plánují buďto stavět nový stadion anebo odkoupit a renovovat stadion vlastněný městem či státem. Cílem klubů je zvýšit návštěvnost, příjem a popularitu celosvětově. Vypadá to tedy, že by se italský fotbal přece jen mohl vrátit na vrchol díky modernějšímu a ambicioznějšímu přístupu.

Související články

Komentáře

Přidat komentář