10 NEJOBLÍBENĚJŠÍCH ULIC NA SVĚTĚ

Pat Hyland - Nov 1, 2010
0

Města po celém světě lákají turisty na muzea, divadla a galerie. Ovšem i něčím zajímavé ulice mohou přivábit návštěvníky z širokého okolí. Tourism-Review.cz vám přináší deset nejzajímavějších ulic a bulvárů.

Champs Elysées v Paříži

Paříž je bezpochyby klenotem mezi hlavními městy Evropy a Champs Elysées je jedna z nejlepších známých promenád světa. Bulvár spojuje náměstí Place de la Concorde a Place Charles de Gaulle, kde je také slavný Vítězný oblouk. V roce 1616 se Marie Medicejská rozhodla nechat vybudovat od paláce Tuileries dlouhou alej. Původní nápad byl vytvořit oázu klidu, proto "Elusia" - místo odpočinku hrdinů. Dnes však bývá ulice velmi rušná, zejména během oslav Nového roku nebo národní vojenské přehlídky.

La Rambla v Barceloně

Barcelona je hlavním městem Katalánska, regionu na severovýchodě Španělska, kde to pulsuje životem. Město je proslulé Gaudího architekturou a jedním z nejlepších fotbalových týmů světa. Turisty rovněž fascinuje slavná ulice La Rambla. Bulvár spojuje Plaça de Catalunya a Monument a Colom, obrovský památník na počest španělského objevitele Kryštofa Kolumba. Vždycky je tu na co se dívat, ulice je plná nejrůznějších malých obchůdků, překrásných stánků s květinami a zábavných pouličních umělců. Podle návštěvníků je to místo s nezapomenutelnou atmosférou uprostřed srdce ohromujícího Katalánska.

Pátá Avenue v New Yorku

Pátá Avenue v New Yorku je jedna z nejoblíbenějších nákupních ulic na světě. Motto této ulice může znít trochu konzumně: "nakupuj, co ti síly stačí". Koupit se tady dá prakticky cokoliv, takže každý si zde přijde na své. Bergdorf-Goodman, Louis Vuitton, Prada, Gucci a Versace nabízejí nejluxusnější zboží pro muže i pro ženy. Kromě nich jsou zde ale i Bergdorf men, Brooks Brothers, a dokonce i slavný Apple Store. Ulice se táhne od náměstí Washington Square po 143. ulici. Ještě maličká rada předtím, než vyrazíte: počítejte s tím, že tu vždycky necháte malé jmění.

Via Appia v Římě

Via Appia v Římě patří mezi skvosty historické architektury. Vznikla v roce 312 př. n. l., aby spojila Řím s městem Brindisi na jihovýchodním pobřeží Itálie. Nejvýraznějším atributem silnice jsou náhrobky a hrobky, které ji lemují, pozůstatek typicky římského způsobu pohřbívání. Nejpůsobivější je hrob Cecilie Medully, manželky jednoho z generálů Julia Caesara. Žádný turista by si v Římě neměl nechat ujít tuto "procházku minulostí". A ze všeho nejvíce Via Appia potěší toho, kdo miluje historii a architektonické památky.

Magnificent Mile v Chicagu

Magnificent Mile působí tak trochu jako americká verze Champs Elysées. Široký bulvár je plný obchodů s luxusním zbožím, rozličných muzeí, přátelsky a příjemně vyhlížejících hospůdek a také pětihvězdičkových hotelů. Na prodej je tady zboží typicky amerických značek, například Disney, Apple a Nike. Široké chodníky jsou v jednom kuse plné lidí a celá ulice pulsuje životem. Máte rádi, když je kolem vás živo? Navštivte Magnificent Mile. Takhle se nakupuje v Americe.

Gran Vía v Madridu

Gran Vía je nejznámější nákupní ulicí španělského hlavního města. S výstavbou se začalo v polovině 19. století. Propojení ulice Calle de Alcalá s náměstím Plaza de España bylo dalším krokem ve výstavbě města. Práce začaly v roce 1904 a dokončeny byly až za 25 let. Ulici Gran Vía lemují ohromné budovy a mnoho turistů sem jezdí obdivovat jejich krásu. Ale je třeba mít na paměti, že ulice bývá hodně rušná a automobilová doprava v Madridu umí být pěkně divoká. Takže ulice může být během špičky i dost nebezpečná. Slabinou je nedostatek peších zón. Říká se ale, že je to jen otázka času a trpelivosti, než si na to člověk zvykne a Španělsko si zamiluje. A totéž platí i o Madridu a samotné ulici Gran Vía.

Wall Street v New Yorku

Na světě není moc ulic, kde člověk na vlastní oči vidí, jak se píší dějiny. Jedna z nich je ale Wall Street v New Yorku. Své jméno (wall znamená zeď) dostala podle skutečné zdi, kterou v 17. století postavili Nizozemci, když koupili půdu od původních obyvatel. Tvořila hranici nejsevernější části jejich kolonie. Wall Street je uznávaným centrem financí už přibližně sto let. Zhruba v té době zde totiž začaly podnikat různé finanční instituce včetně Newyorské burzy (New York Stock Exchange). Také neblaze proslulá Velká hospodářská krize začala propadem akcií na Wall Street v roce 1929. I nedávný propad ekonomiky v letech 2008-2009 se dá vystopovat až sem. Novodobé dějiny se proto píšou právě tady - nenechte si to ujít.

Lombard Street v San Franciscu

Ulice Lombard Street v San Francisku se táhne od komplexu Embarcadero a končí u prostranství Presidio Park, kde na ni navazuje jedna z nejznámějších světových ikon - most Golden Gate. Nejproslulejší část ulice se ale nachází na vrcholu kopce Russian Hill, který je tak prudký, že je takřka nemožné bezpečně ho sjet. Ve 20. letech přestavěli tuto část ulice na serpentinu s osmi ostrými zatáčkami. Pokoušet se kopec vyjet je zakázáno a aby řidič kopec sjel, musí mít skvělé manévrovací schopnosti. Tak proč si to také nezkusit?

Zeil ve Frankfurtu

Zeil je jedna z nejrušnějších nákupních oblastí v Německu. Jsou zde jak obrovské obchodní domy, tak i luxusní butiky, takže všichni milovníci nakupování si přijdou na své. V roce 1992 bylo otevřeno největší nákupní centrum v ulici, Zeilgalerie. Interiér je unikátní tím, že po obvodě obchodu probíhá spirála. Díky tomu může člověk vyjít až nahoru do 10. patra bez použití schodů či eskalátorů. Jestli chcete zkusit nákupování v německém stylu, Zeil je přesně pro vás - tady zkrátka nešlápnete vedle.

Váci utca v Budapešti

Váci utca je nejznámější budapešťská ulice, která je, jak jinak, proslulá širokou nabídkou obchodů. Maďaři tady utrácejí už celá staletí. Ulice začíná u náměstí Vörösmarty a vede k Velké tržnici (Nagycsamok) poblíž náměstí Fővám Tér. Atmosféra je útulná a příjemná v kteroukoliv roční dobu. Kromě úsměvů na tvářích kolemjdoucích potěší také ukázky nádherné architektury z konce 19. a počátku 20. století. Budapešť je snadno dosažitelná z mnoha evropských zemí a za návštěvu rozhodně stojí.

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář