5 NEJVÝŠE POLOŽENÝCH MĚST

Tourism Review News Desk - Jan 24, 2011
0

Milovníci hor, pozor! Máte rádi zdravý horský vzduch a rádi trávíte dovolenou ve vyšších nadmořských výškách? Tak to rozhodně musíte navštívit alespoň jedno z nejvýše položených měst! Seznam 5 nejvýše položených měst na světě publikoval Bootsnall.com a vám ho přináší tourism-review.cz.

Namche Bazar v Nepálu

(3500 m)

Městečko Namche Bazar v Nepálu sloužilo původně jako centrum obchodu. Dnes ho využívají horolezci, kteří se chystají k výstupu na Everest, jako jednu ze zastávek na cestě k základnímu táboru. Městečkem také prochází spousta trekingových tras. Obyvatelé z údolí Solo Khumbu sem jezdí nakupovat i dnes. Město má vlastní banku, poštu i policejní stanici. Vzduch v místním Everest View Hotelu (Hotel s vyhlídkou na Everest) je navíc uměle okysličován. Ani návštěvníci z nižších oblastí tak nemají s řídkým horským vzduchem problémy.

Lhasa v Tibetu

(3650 m)

Nejznámější nejvýše položené město na světě je Lhasa, hlavní město Tibetu. Město se nachází v Himalájích a má přes 250 000 obyvatel. Lhasa bývala tradičním sídlem dalajlámů. Tändzin Gjamccho byl ale v roce 1959 čínským komunistickým režimem donucen opustit Tibet a dnes žije v Indii. Město bylo a je i nadále cílem mnoha poutníků. Návštěvníky láká množství buddhistických chrámů a slavný palác Potála. Město je také pod ochranou UNESCO.

Potosí v Bolívii

(4090 m)

Další bolivijské město, které se nachází ve vyšší nadmořské výšce, je Potosí. V minulosti se tu těžilo stříbro a kdysi město patřilo i mezi největší města Ameriky. Dnes je na seznamu UNESCO. Dřívější těžba stříbra ovlivnila i způsob života současných obyvatel města. Cervantes dokonce použil v Donu Quijotovi výraz "potosí" ve významu nesmírného bohatství.

El Alto v Bolívii

(4150 m)

El Alto, což znamená "vysoký", je nejvýše položené město Bolívie. Má více než 650 000 obyvatel. Město bylo založeno, když se stavěla železnice mezi jezerem Titicaca a hlavním městem La Paz. Většina cestovatelů město zná, protože se zde nachází i lapazské letiště.

La Rinconada v Peru

(5100 m)

Nejvýše položené město na světě se nachází v Peru. Většina lidí si jen stěží dokáže představit, že by žili ve městě s nadmořskou výškou 5100 m n. m. V roce 2003 National Geographic oficiálně prohlásil La Rinconadu za nejvýše položené, trvale osídlené město na světě. V současnosti zde žije asi 30 000 obyvatel. Většina z nich pracuje v místních zlatých dolech.

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář