55 EVROPSKÝCH LETIŠŤ VYCHÁZÍ VSTŘÍC EKOLOGII

Dan Rang - Feb 13, 2012
0

Pět nejdůležitějších evropských letišť se připojilo k programu na podstatné snížení emisí uhlíku. Účast je zcela dobrovolná, ale díky svému úspěchu přilákal projekt velkou pozornost.

Létání je skvělý způsob cestování. Je pohodlné a rychlé a pro mnohé také odpočinek. Bohužel tento luxus má i své nevýhody. Ví se, že letadla produkují obrovské množství emisí uhlíku, takže jejich provoz je z dlouhodobého hlediska neudržitelný.

Program Airport Carbon Accreditation funguje od roku 2008 a snaží se najít způsob lepšího provozu letadel. Snaha prvních členů už přinesla své ovoce.

V Evropě se do projektu zapojilo padesát pět letišť a jen za poslední dva roky bylo zavedeno velké množství opatření, která přinesla první kladné výsledky. Tak například při parkování teď letadla využívají tahače, takže k vypouštění emisí uhlíku nedochází.

Ekologické myšlení se prosazuje ve všech oblastech provozu letišť. Zavádějí se hybridní a elektrická vozidla a alternativní zdroje energie, například solární panely.

Zatím spolupracuje celkem 400 evropských letišť a snad se přidají i další. Ta, která se na programu podílejí, zaznamenala snížení skleníkových plynů o 729 689 tun. To je, jakoby ze silnic zmizelo 180 000 aut. To je fantastický začátek.

Mezi letiště, která se zapojila, patří londýnský Gatwick a Heathrow, Frankfurt, Mnichov, Curych, Ženeva, Paříž, Milán, Amsterodam a Brusel. Můžeme jen doufat, že to nebude dlouho trvat a jejich příklad budou následovat další.

Související články

Komentáře

Přidat komentář