7 nejhonosnějších evropských oper

Sara Thopson - Nov 26, 2012
0

Pokud máte rádi klasickou hudbu, operu a evropskou architekturu, neváhejte a navštivte jednu z nejprestižnějších oper v Evropě. I když jen málokterou operu můžete navštívit s průvodcem jako turisté, většina návštěvníků nedokáže po návratu domů mluvit o ničem jiném, než jak na ně operní dům toho kterého města zapůsobil. Tourism-Review.cz vám přináší přehled několika zajímavých oper v Evropě, které určitě stojí za návštěvu.

Královská opera v Londýně

První opera byla postavena v Covent Garden už v roce 1732. Dnešní budova je až třetí v pořadí. Dnes je zde sídlo opery, orchestru a baletu, ale prvních sto let sloužila budova opery pouze divadlu. Mezi nejlepší představení, která zde byla uvedena, patří opery Georga Händela. Některé z nich napsal právě pro Královskou operu.

Divadlo sv. Karla (Teatro di San Carlo) v Neapoli

Divadlo sv. Karla založil král Karel Bourbonský v roce 1737 a je tak nejstarším divadlem na světě s nepřetržitým provozem. Před vznikem La Scaly bylo Divadlo sv. Karla také nejvyhlášenějším divadlem v Itálii. Od svého vzniku uvedlo už bezpočet oper, mezi ty nejznámější patří bezesporu díla Gioachina Rossiniho.

Královská opera ve Versailles (Opéra Royal de Versailles)

Francouzská Královská opera je součástí paláce ve Versailles a navrhl ji Ange-Jacques Gabriel v roce 1769 k oslavě uzavření sňatku budoucího krále Ludvíka XVI. s rakouskou princeznou Marií Antoinettou. Dnes se zde pořádají zvláštní gala večery pro turisty, kteří si přijdou prohlédnout Versailles.

Budova opery má podobnou výzdobu jako zbytek paláce, ale Gabriel použil v určitých případech náhradní materiály, čímž opera dostala zvláštní ráz. Například zdi, které vypadají jako z mramoru, jsou ve skutečnosti z malovaného dřeva. Známou výzdobou opery je blankytná opona a směsice zlatých, růžových a zelených dekorací. Pro diváky jsou tu dvě lóže a hlavně kolonáda, která se zdá díky promyšlenému triku se zrcadlem nekonečná.

La Scala (Teatro alla Scala) v Miláně

La Scala byla postavena v roce 1778 a dnes je to asi nejznámější opera na světě spojená s tak slavnými jmény jako jsou Rossini, Donizetti nebo Verdi. Světoznámí jsou také umělci, kteří zde vystupují. Za unikátní akustikou La Scaly stojí kuželovitý tunel zabudovaný pod orchestřištěm.

Moskovskij Bolšoj těatr

Od roku 2005 probíhala v moskevské opeře rekonstrukce, takže letos ji můžete poprvé spatřit v novém kabátě. Bolšoj těatr otevřel v roce 1825 baletem Fernanda Sora Cendrillon. Za svoji bohatou historii uvedlo divadlo nespočet baletů. Asi nejznámější jsou Labutí jezero a Zlatý věk pod taktovkou Jurije Grigoroviče.

Pokud si zajedete do Moskvy, určitě si nenechte Bolšoj těatr ujít. Uchvátí vás lóže i neoklasický portikus se sochou mytologického boha Apollóna ve voze. V horní galerii najdete původní židle od Thomase Chippendalea pokrytá rudým damaškem.

Vídeňská státní opera (Wiener Staatsoper)

Vídeňská státní opera otevřela v roce 1869 Mozartovým Donem Giovannim. Velká část budovy bohužel padla během bombardování za druhé světové války. Můžeme hovořit o štěstí, že přežily alespoň některé části budovy a zejména hlavní schodiště. Při vstupu hlavním vchodem vás zcela ohromí grandiózní foyer s pokladnou.

Palais Garnier v Paříži

Tato pařížská opera byla postavena v roce 1875 a je to domovská scéna operní společnosti Opéra de Paris. Tuto operu poznáte už na dálku podle majestátní kopule, která vyčnívá i mezi ostatními majestátními budovami města. Zajímavý je i interiér budovy, kde najdete impozantní schodiště, nádherné sochy, fresky a umělecké lustry. Už od svého založení v roce 1875 uvádí Palais Garnier každoročně klasické opery.

Související články

Komentáře

Přidat komentář