BAVORSKÝ CESTOVNÍ RUCH SE OBÁVÁ DALŠÍHO LOCKDOWNU

Sara Thopson - Jul 11, 2021
0

Červen byl prvním celým měsícem letošního roku, kdy byly v německém Bavorsku znovuotevřeny restaurace a hotely.

Začátek byl v sektoru netrpělivě očekáván, ale bavorský cestovní ruch může v současné době pouze snít předkrizových číslech.

Nejistota v odvětví pokračuje

Podle odborníků v odvětví cestovního ruchu je počet rezervací na solidní úrovni, ale potenciální zrušení a nejistoty jsou stále velkým problémem. Obecně se během letních měsíců očekává solidní obsazenost, ale do budoucna je zde určitá skepse.

Důvodem je to, že zainteresované strany již nevěří, že hotely budou moci zůstat otevřené během podzimu. Skutečnost, že počet infekcí Covid-19 v některých regionech Evropy opět roste, je pro hoteliéry v Bavorsku velkým problémem.

Pokud by došlo k dalšímu uzavření v Německu nebo jen v Bavorsku, byl by podle expertů v bavorském odvětví cestovního ruchu účinek „katastrofický“. Zejména proto, že se provoz rozjíždí „trochu váhavěji“ než loni, a to i proto, že cestování na dlouhé vzdálenosti je opět přístupnější.

Velké ztráty během pandemie

V této souvislosti je třeba poznamenat, že zejména v Horním Bavorsku utrpěly hlavně v Mnichově a dalších městech velké ztráty z důvodu pandemie. Samotný Mnichov se potýká s poklesem přenocování o 60 %. Loni v létě byla obsazenost pouze 40 %, zatímco v předchozích letech to byla 70 %.

Hlavním důvodem je podle Hornobavorského turistického sdružení nedostatek mezinárodních hostů a služebních cest. Mnichovu a dalším velkým městům tak bude trvat o něco déle, než se zotaví.

Pokud jde o měsíc červen, byl pro bavorský cestovní ruch spíše pomalejší, přičemž tržby se oproti roku 2019 snížily o 32 %.

Obecně v roce 2020 poklesl počet přenocování v Bavorsku z přibližně 101 milionů na 60 milionů. Kromě finančních starostí hoteliérů je zde nedostatek personálu, protože mnoho dočasných pracovníků „migrovalo“ do jiných sektorů.

Z tohoto důvodu Asociace bavorských hotelů a restaurací (Dehoga) vyzvala vládu, aby během podzimu vyloučila cestovní ruch z potenciální série dalších omezujících opatření. Asociace navíc vytvořila katalog opatření a požaduje dlouhodobý plán otevření ze strany federální vlády.

Ne tak ponurné vyhlídky?

Někteří zástupci sektoru jsou nicméně optimističtí, leč s opatrností. Podle Hornobavorského turistického sdružení byl zaznamenán pozitivní trend a rostoucí poptávka, přičemž rostoucí příliv je patrný zejména ve venkovských oblastech.

Představitelé Mnichova navíc předpovídají, že touha po městských výletech se nesníží, protože města nabízejí jedinečný zážitek, který je mezi obyvatelstvem žádoucí.

Mezitím však zúčastněné strany v odvětví, od provozovatelů horských vlaků a lodí až po provozovatele hradů nebo jiných míst kulturního dědictví, podporují iniciativu Dehoga a očekávají vývoj v nadcházejících měsících v naději, že další lockdown již nebude mařit jejich úsilí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář