BENÁTKY: 70 % MĚSTA POD VODOU

Cecilia Garland - Nov 19, 2012
0

Nedávné záplavy Benátek přerušily na několik dní nejen běžný život, ale ohrozily také obchod. Obyvatelé města vody a gondol jsou rozhořčení a vinu svádějí na chybnou předpověď počasí.

Ulice Benátek zaplavila voda. Turisté, kteří to nečekali, se snažili ochránit nohy před záplavou alespoň plastikovými sáčky. Ti odvážnější si šli zaplavat na Náměstí svatého Marka, které je tradičně cílem turistů, a to hlavně v neděli.

Špatné počasí ještě zhoršily silné deště a záplavy zasáhly Toskánsko i Vicenzu na jich od Benátek. Hladina Jaderského moře stoupla o 1,49 metru.

Podobná situace nastala už v roce 1966. Tenkrát strach z velké vody, nebo také "acqua alta", vyhnal z Benátek velkou část obyvatel. Tentokrát voda opravdu přišla a podle záznamů čelí Benátky šestým největším povodním ve své historii. Pod vodou je téměř 70 % města. Voda vzala i dřevěná mola.

Hlavním důvodem, proč záplavy obyvatele překvapily, byla špatná předpověď počasí. Lidé tak počítali se zvýšením hladiny jen o 1,2 metru, takže když přišlo náhle mnohem více vody, nastaly zbytečné zmatky a panika. Mnoho obyvatel už vyjádřilo svůj nesouhlas a hněv k místním úřadům na facebooku.

Majitelé obchodů, jako Matelda Bottoniová, vytýkají hlavně špatnou předpověď. Mnoho lidí totiž vyšlo bez obav do ulic, a pak se kvůli vysoké hladině už nemohli vrátit domů. Ji samotnou ale situace tolik nezaskočila, protože je na špatné podmínky v okolí kanálu zvyklá. Záplavy se zde objevují takřka pravidelně, takže ví, jak minimalizovat škody a svůj obchod už stihla i opravit.

Také jeden majitel hotelu z okolí se nechal slyšet, že má s pravidelnými záplavami své zkušenosti, protože dlouhá léta žije v přízemí. Mít pod okny malý bazén proto není nová zkušenost. Jinak je to ale v podnikání. Dezinfekce hotelových podlaží už je práce navíc a jako majitel hotelu musel také uklidňovat hosty. Zvláště Američané si stěžovali na absenci jakéhokoliv dlouhodobějšího řešení tohoto opakujícího se problému.

Alessandro Maggioni z veřejné správy ale předpověď obhajuje. Podle něj není možné přesně předpovědět, jak bude hladina stoupat a každý odhad je pouze přibližný. Dodal také, že městu pomůže nový protipovodňový systém, který bude dokončen do roku 2015 a ponese Mojžíšovo jméno. Měl by pomoci nejen městu jako takovému, ale také ochránit jeho obyvatele.

Související články

Komentáře

Přidat komentář