BRITSKÝ TURISMUS ZAZNAMENÁVÁ ZTRÁTY VE VÝŠI 90 MILIONŮ DENNĚ

Theodore Slate - Jul 26, 2021
0

Britský turismus je podle jeho zástupců „na kolenou“. Sektor zahrnující ubytovací zařízení a společnosti, které poskytují služby turistům přicházejícím do Velké Británie, zaznamenal finanční kolaps v důsledku uzavření země mezinárodnímu cestovnímu ruchu.

Cestovní kanceláře a agentury si stěžují, že díky semaforovému systému mají sice Angličané produkt k prodeji, ale sektor svou činnost navzdory očkovací kampani vůbec neobnovil, a to i přesto, že například v Evropě je cestovní ruch znovu na vzestupu.

Spojené království v důsledku této stagnace ztrácí 78 milionů liber (asi 90 milionů eur) každý den, protože společnosti specializující na mezinárodní turisty v tuto chvíli nejsou schopny obnovit svou činnost.

Sdružení UKinbound, které zastupuje mnoho společností, požádalo vládu Borise Johnsona, aby prodloužila dotační programy do března 2022 a na základě toho poskytla dotace a daňové úlevy společnostem, které kvůli nemohly obnovit svou činnost. Dosavadní program by měl skončit v září.

Uzavření cestovního ruchu od března 2020

Podle průzkumu UKinbound 95 % společností v britském cestovním ruchu neuspělo proti destinacím svých konkurentů, protože od začátku pandemie Covid-19 v březnu 2020 neměly žádnou aktivitu ani příjem.

75 % těchto společností má stále zaměstnance propuštěné. Nejznepokojivější pro ně však je, že neexistuje žádný krátkodobý plán na obnovení mezinárodního cestování. Uzavírka cestovního ruchu tak pokračuje.

Joss Croft, generální ředitel společnosti UKinbound, poznamenal, že společnosti, které jsou součástí sdružení a pracují v britském turismu, „ve skutečnosti čelí své páté zimní sezóně v řadě“, protože od roku 2019 nebyla žádná opravdová letní sezóna a minimálně do příštího roku žádná ani nebude.

Croft byl velmi kritický a řekl, že ani když se zbytek ekonomiky znovu otevře a obnoví určitý stupeň aktivity, jako jsou například noční klub, mezinárodní cestovní ruch obnoven nebude. „Nedovolují našim společnostem, aby se účastnily obnovy,“ posteskl si.

Co společnosti požadují a co jim vláda Borise Johnsona v tuto chvíli upírá, je 47 milionů liber (54,4 milionu eur) pro sektor, který generuje 32 000 milionů eur ročně pro britskou ekonomiku.

Pro turisty zavřeno

Karanténa pro Angličany, kteří cestují do zemí na jantarovém seznamu, sice byla odstraněna, ale tohle neplatí pro turisty z jiných zemí, kteří chtějí navštívit Spojené království. Přestože jsou plně očkováni, musí se izolovat po dobu 10 dnů.

Spojené království tak zůstává cestovnímu ruchu uzavřené. Zajímavé také je, že navzdory úspěchu obou zemí v jejich příslušných očkovacích kampaních nebylo obnoveno spojení ani se Spojenými státy.

 

Ministerstvo zahraničí navíc Američanům doporučilo, aby necestovali do Spojeného království kvůli vysokému riziku nákazy kvůli povaze a počtu nových případů, které zemi postihují.

USA umístily Spojené království na nejvyšší stupeň nebezpečí z hlediska mezinárodní cestování, úroveň 4 „Necestujte“ a varují, že i lidé, kteří jsou plně imunizováni, jsou v případě cesty v nebezpečí.

Sektor v troskách

Spojené království očekává, že letos výdaje turistů dosáhnou 6 200 milionů liber (7 200 milionů eur), což je méně než čtvrtina z 28 400 milionů liber v roce 2019 (33 000 milionů eur).

Úřady spoléhají na výdaje domácího cestovního ruchu a doufají, že dosáhnou 51 400 milionů liber (asi 60 000 milionů eur), což je o něco více než polovina z 91 600 milionů liber v roce 2019 (více než 106 000 milionů eur).

Během uplynulého roku sektor domácího cestovního ruchu ztratil zhruba dvě třetiny své hodnoty, což pro ekonomiku znamenalo zdrcující ztrátu ve výši 58 000 milionů liber (67 500 milionů eur).

Související články

Komentáře

Přidat komentář