Boom církevní turistiky v Česku v roce 2013

Dan Rang - Oct 20, 2010
0

V roce 2013 uplyne 1150 let od příchodu křesťanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Na oslavy je pozván i papež. Česká republika má obrovský potenciál stát se oblíbenou destinací církevní turistiky především italských a jihoamerických turistů. Do Česka by tak mohlo jezdit ročně i několik stovek tisíc poutníků z celého světa.

 

V současnosti patří mezi nejžádanější destinace církevní turistiky francouzské Lurdy, kam přijede za rok 7 milionů poutníků z celého světa. Portugalská Fatima hostí ročně 4,5 milionu poutníků, španělské Santiago de Compostela kolem 4 milionů. Česká republika je v tomto směru stále neobjevenou destinací, i přesto, že má skutečně co nabídnout. Agentura CzechTourism proto připravila několik projektů, které by mohly rozvoji tohoto druhu turistiky napomoci. Zahraniční zastoupení v Itálii ze zúčastnilo několika workshopů, které vyvrcholily společným fam tripem severoitalských far, cestovních kanceláří a novinářů do České republiky.

„Navrhli jsme téma Po stopách Cyrila a Metoděje za poznáním křesťanských kořenů Evropy, které umožní českou destinaci diverzifikovat a představit ji z tohoto úhlu pohledu. Naše aktivita jde v linii s připravovaným výročím 1150 let od jejich příchodu,na kterém již pracuje Senát a Česká biskupská konference,“ uvedl ředitel zahraničního zastoupení v Itálii Luboš Rosenberg.

Jihoameričtí poutníci projevují největší zájem o Pražské jezulátko, v rámci všeobecných presstripů a fam tripů zaměřených na celou Českou republiku mají v oblibě také Olomouc a jeho křesťanské památky.

„Zvýšený zájem mexických, chilských a brazilských poutníků o české církevní památky a poutní místa očekáváme v případě blahořečení Jana Pavla II, který byl v těchto zemích velmi oblíben a který Českou republiku třikrát navštívil,“ uvedl ředitel zahraničního zastoupení v Mexiku Petr Lutter.  

Na církevní pamětihodnosti světového i domácího formátu upozorňuje také brožura, kterou CzechTourism vydal speciálně k této tematice v italském a španělském jazyce. České církevní památky se tak postupně dostávají například do podvědomí italských cestovních kanceláří.

„Nyní se dostáváme do katalogů, v roce 2011 chceme mít itinerář u většiny cestovních kanceláří a mediálně jej propagovat. Vše vyvrcholí v roce 2013, u příležitosti výročí Cyrila a Metoděje, kdy chceme, aby se česká destinace stala tradicí,“ upřesnil plány Rosenberg.

V současné době jezdí podle Rosenberga do Česka za církevní turistikou tisíce Italů, v příštích letech se očekává jejich podstatný nárůst v řádu  desetitisíců. U příležitosti loňské návštěvy papeže Benedikta XVI. přijelo do České republiky přes 300 tisíc poutníků. Výhodou církevní turistiky je její rezistence vůči ekonomickým výkyvům.

Související články

Komentáře

Přidat komentář