NĚMCI A JEJICH TRENDY CESTOVÁNÍ V ROCE 2022

Joe McClain - Jan 31, 2022
0

Pryč od masové turistiky k větší individualitě a flexibilitě. Pandemie Covid-19 změnila svět cestovního ruchu, což je patrné i z trendů cestování Němců pro letošní rok. A přestože rok 2022 začal kvůli pandemii s určitými omezeními, touha Němců cestovat je nezlomná.

A potřeby rekreantů se během pandemie změnily. Časy cestovních balíčků a cestování na dlouhé vzdálenosti jsou prozatím pryč. Cestování v roce 2022 slibuje destinace a typy dovolené s udržitelnou, individuální a flexibilní relaxací především v Německu a Evropě.

Touha znovu cestovat je podle odborníků vysoká - 61 % oproti 51 % v loňském roce. V souladu s potřebou dohnat cestování jsou faktory času (72 %) a peněz (70 %) méně relevantní, než tomu bylo od roku 2013.

I přes tyto skvělé podmínky lze letos očekávat nižší poptávku ve srovnání s předpandemickou úrovní v roce 2019. Vysoký zájem totiž automaticky nevede k odpovídající poptávce.

Němci jsou v současnosti stále zdrženliví, přičemž pouze 11 % z nich si zájezd již zarezervovalo. Nepřehlednost měnících se restrikcí znamená, že lidé si při výběru dovolené musí dávat obzvlášť pozor.

Celkově se v roce 2022 očekává 60 milionů turistických cest Němců. To je zhruba o deset milionů více než v roce 2020, ale také o jedenáct milionů méně než v roce 2019. Ve srovnání s obdobím 2020/2021 to stále znamená krok k situaci před vypuknutím pandemie.

Německo a Evropa jako destinace

Německo bylo a zůstává oblíbenou turistickou destinací Němců. V roce 2021 většina lidí trávila dovolenou ve své zemi. A tento trend bude pravděpodobně převládat i v roce 2022.

Velká část cestování v tomto roce se podle odborníků opět odehraje v Německu a Evropě, přičemž podíl letecké dopravy bude opět nižší než před pandemií.

Podle loňského průzkumu Statista se mezi nejoblíbenějšími turistickými destinacemi Němců umístilo Baltské moře, následované Rakouskem a Španělskem. Už před pandemií byly domácí dovolené oblíbené, pandemie však tento trend ještě umocnila.

Individuální cestování místo zájezdů

Cestování v roce 2022 se bude stále více odklánět od cestovního ruchu v rámci zájezdů a bude se přiklánět k individuálním cestovatelským zážitkům. To znamená méně plaveb a méně all-inclusive dovolených.

Místo toho budou Němci podle předpovědí raději trávit prázdniny kempováním, v prázdninových chatkách a v individuálně rezervovaných hotelech.

Další trendem je objevovat země, které byly dosud masové turistiky ušetřeny a dosud nejsou tak známé a prozkoumané. Mezi ty patří např. Slovinsko, Gruzie, Rumunsko, Mongolsko, Bhútán, Srí Lanka, Surinam a Kapverdy. Cestovatelé se zde pohybují mimo „vyšlapané cesty“ a prožívají tak zemi a její obyvatele autentičtěji.

Destinace v přírodě

Mnoho Němců by letos rádo vycestovalo do destinací s možností strávit čas v přírodě. Ať už na pláži a u moře, na venkovním výletu nebo na dovolené na farmě. Touha po létě a slunci je letos patrná nejvíce.

Odborníci předpovídají, že destinace ve Středomoří se zotaví z propadu Covid-19. Španělsko je v čele těchto zemí, následuje Turecko, Řecko a Itálie.

Navíc kempové dovolené, které jsou považovány za nízkokontaktní a byly během pandemie obzvláště oblíbené, také nabírají na popularitě. Ještě nikdy se tolik lidí v Německu nezajímalo o dovolenou v mobilním domě (15 %) nebo v karavanu (12 %).

Zpomalení a mindfulness

Po téměř dvou turbulentních letech s vysokou mírou stresu se většina Němců snaží zpomalit. To však není příliš překvapivé a odpovídá nedávnému průzkumu Booking.com, ve kterém většina cestovatelů uvedla, že dovolená pomáhá jejich duševní a emocionální pohodě více než cokoliv jiného.

V tomto kontextu 73 % Němců uvádí, že jejich dovolená bude v budoucnu nepracovní. Cestování totiž slouží především vlastní pohodě a vnitřní rovnováze – ať už ve wellness chrámu nebo na osamělé chatě v horách.

Last minute dovolená nebo spontánní výlety

Pandemie nám každý den ukazuje, jak rychle se mohou plány změnit. V tomto ohledu muselo mnoho lidí muselo v posledních dvou letech měnit své plány na dovolenou.

Zrušení, přebookování a výběr jiných destinací z důvodu stále nových omezení v původně požadované dovolenkové destinaci se staly novou rutinou.

Nejistoty zůstanou i v roce 2022. Němci si tak na začátku roku stále nejsou jisti, zda a kdy by si měli zarezervovat další cestu. A tak čekají.

Experti očekávají letos jen několik málo výletů naplánovaných s velkým předstihem. Lidé spíše preferují last minute nebo spontánní výlety. Pokud si dovolenou zarezervujete těsně před jejím začátkem, máte sice menší výběr, ale můžete lépe reagovat na aktuální vývoj.

Dalším důležitým trendem je flexibilita a spontánnost i po rezervaci: bezplatné zrušení nebo změna rezervace poskytuje další zabezpečení, pokud to situace vyžaduje aktuální Covid-19 situace.

Udržitelné cestování

Vědomí toho, že některé cesty jsou ekologickou katastrofou kvůli jejich obrovské CO₂ stopě, stále více nutí cestovatele, aby přehodnotili své cestovní návyky.

Udržitelný cestovní ruch je proto jedním z trendů cestování v roce 2022. Turisté stále více dbají na to, aby i během dovolené byla jejich ekologická stopa co nejmenší.

Například prostřednictvím tuzemského místo dálkového cestování, výběru dopravy, ekologického ubytování a ekologicky šetrných volnočasových aktivit. Udržitelné chování v destinaci je podporováno také vyhýbáním se plastům, nakupováním na místních trzích a podporou místních aktivit.

Související články

Komentáře

Přidat komentář