EVROPSKÁ KOMISE VYSTOUPILA PROTI CESTOVNÍM OMEZENÍM

Gregory Dolgos - Nov 29, 2021
0

Evropská komise doporučila zemím Evropské unie nezavádět další cestovní omezení pro očkované proti Covid-19, ty, kteří prodělali onemocnění, nebo nově testované osoby.

Každý, kdo má platný EU Covid-19 certifikát, by „neměl být podroben žádným dalším omezením, jako jsou testy nebo karanténa, bez ohledu na to, kde opustí EU,“ uvedla ve čtvrtek Evropská komise. Kromě toho by měla být omezena doba platnosti očkovacích průkazů.

Podle místopředsedkyně Komise Věry Jourové bylo navrženo, aby tyto certifikáty zůstaly v platnosti devět měsíců od ukončení očkování, než bude nutné přeočkování.

Potřeba jednotných pravidel

Komisař EU pro spravedlnost Didier Reynders zdůraznil: „Naším hlavním cílem je vyhnout se různorodým opatřením v EU.“ Komise doufá v jednotná pravidla mezi státy. Země EU by nyní měly „okamžitě“ přijmout všechna nezbytná opatření, aby všichni lidé, kteří potřebují platný certifikát, mohli dostat přeočkování.

Země EU nyní musí nezávazné návrhy projednat a poté k nim přijmout společný postoj. Důležitost jednotných cestovních pravidel je zřejmá zejména s ohledem na potenciální negativní dopady pandemie, které by byly výrazně tvrdší, pokud by se napříč kontinentem přijalo mnoho různých pravidel, což bylo vidět již na začátku krize.

Nová pravidla pro třetí země

U cest ze třetích zemí do EU Komise doporučuje, aby od 1. března již nebylo rozhodující, kde cesta začíná, ale zda a jakou vakcínou jsou lidé chráněni.

„Členské státy by měly nadále vpouštět cestující, kteří byli očkováni vakcínami schválenými v EU,“ pokračovala Komise.

Stejně tak by od 10. ledna měly země umožnit vstup cestujícím, kteří jsou chráněni vakcínami, které byly WHO schváleny v nouzovém řízení. Měly by existovat výjimky pro děti jak v rámci evropské dopravy, tak pro cesty ze zemí mimo EU.

Související články

Komentáře

Přidat komentář