CHMURNÉ VYHLÍDKY: CESTOVNÍ RUCH SE BUDE ZOTAVOVAT DVA AŽ ČTYŘI ROKY

Samuel Dorsi - Nov 2, 2020
0

Třetí čtvrtletí roku 2021 by podle předpovědí pracovní skupiny odborníků Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) mohlo přinést postupné oživování cestovního ruchu.

To může představovat vánek čerstvého vzduchu po tragickém roce 2020. Letos totiž ekonomické ztráty sektoru dosáhly kvůli pandemii Covid-19 8krát vyšších čísel, než během finanční krize v roce 2009.

Letošní pokles na 70 %

Za prvních osm měsíců roku 2020 klesl počet mezinárodních cest o 70 % ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019. Podle údajů UNWTO za červenec a srpen byly poklesy počtu mezinárodních cest v tomto období podle regionů světa následující:

  • Asie a Tichomoří: -79 %
  • Afrika: -69 %
  • Evropa: -68 %
  • Amerika: -65 %
  • Blízký východ: -69 %

Podle světového barometru cestovního ruchu UNWTO zaznamenalo mezinárodní cestování v červenci pokles o 81 % a v srpnu o 79 %, a to i přesto, že jde o tradičně dva nejrušnější měsíce a vrchol letní sezóny na severní polokouli.

Miliony ohrožených pracovních míst a podniků

Pokles v lednu až srpnu představuje o 700 milionů méně mezinárodních cest ve srovnání se stejným období v roce minulém.

Rovněž jde o ztrátu příjmů z mezinárodního turismu ve výši 730 miliard dolarů, což je více než 8násobek ztráty v roce 2009 v důsledku globální hospodářské krize.

Letní zotavení pouze symbolické

Dle UNWTO se začátek léta nesl v duchu lehkého zotavení na evropském kontinentu, a to z důvodu znovuotevírání hranic. Tohle mírné oživení však nemělo dlouhého trvání, neboť poté postupně docházelo k opětovnému zavedení cestovních omezení.

Asie a Tichomoří mezitím zaznamenaly největší poklesy se snížením o 96 % v obou měsících. Dle UNWTO to odráží pokračující uzavření hranic v Číně a dalších hlavních destinacích v regionu.

Pokles o 70 % do konce roku

Podle UNWTO je poptávka po mezinárodním cestováním stále zahalena nejistotou ohledně pandemie, čímž došlo k jejímu utlumení. Z těchto důvodu odhaduje organizace pokles téměř 70 % [u mezinárodních příjezdů] po celý rok.

Kdy lze očekávat zotavení?

Podle výkonného ředitele UNWTO Manuela Butlera dojde k návratu k předkrizovým číslům v sektoru za dva a půl až čtyři roky, v závislosti na různých scénářích.

V jakém okamžiku by však mohlo začít oživení mezinárodního cestovního ruchu? Kdy bychom mohli začít vidět první rostoucí čísla? Pracovní skupina odborníků UNWTO očekává oživení již v roce 2021, zejména ve třetím čtvrtletí. Přibližně 20 % odborníků však naznačuje, že k oživení dojde až v roku 2020.

Co zpomaluje zotavení?

Sektor v současné chvíli čelí pěti hlavním překážkám: cestovní omezení, neschopnost kontroly infekcí virem, nízká důvěra spotřebitelů, nedostatek koordinované reakce mezi zeměmi a ekonomický pokles.

V tomto smyslu jsou cestovní omezení považována za hlavní překážku na cestě k zotavení spolu s pomalou reakcí států a nízkou důvěrou spotřebitelů.

Nedostatek koordinované reakce mezi zeměmi na zajištění harmonizovaných protokolů a omezení, jakož i zhoršení ekonomického prostředí, byly rovněž aspekty, na které odborníci poukazují jako na důležité překážky pro postupné oživování sektoru.

Související články

Komentáře

Přidat komentář