Cestovní ruch v Itálii má potíže

Chris Grad - Apr 23, 2012
0

Itálie je jedna z nejoblíbenějších turistických destinací na světě. Každý měsíc sem za italskou kulturou a proslulými památkami přijíždějí davy turistů. Turistika tak dává práci mnoha Italům a zajišťuje zemi stálý příjem.

Příjmy z cestovního ruchu v Itálii určitě stačí na údržbu zdejších památek a zachování kulturního dědictví, vláda má ale bohužel jiné priority. Itálie prochází ekonomicky těžkým obdobím a na turistice je to znát. Některé turisticky nejzajímavější památky jsou v havarijním stavu a rekonstrukční práce nejsou na obzoru.

V Itálii narážíte na stopy bohaté historie na každém kroku a je třeba ji uchovat i pro příští generace. Ekonomika je na tom teď možná špatně, ale to neomlouvá italskou vládu, když zanedbává údržbu památek.

Zachování památek a kulturního dědictví hraje klíčovou roli, jestli má Itálie těžit z turistiky i v budoucnu. Pokud se postoj vlády nezmění a nepodaří se památky zachovat v odpovídajícím stavu, Itálii nejspíš čekají ještě větší ekonomické obtíže. Záchrana kulturního bohatství je možná to jediné, co může špatné ekonomické situaci Itálii ulevit.

Údržba památek možná není levnou záležitostí, ale určitě není neproveditelná. Řecko má podobné problémy a zdejší vládě se také nedaří najít způsob, jak zajistit památkám dostatečnou péči. Ministr kultury proto nedávno oznámil, že Řecko plánuje zpřístupnit některá archeologická naleziště filmařům, reklamním společnostem a dalším zájemcům. Ministerstvo doufá, že tak získá dostatek prostředků na údržbu a opravu kulturního dědictví. Většina odborníků není tímto nápadem nadšena, ale je to alespoň krok k nápravě.

V Itálii je několik investorů, kteří mají zájem finančně sponzorovat zachování památek a vláda by toho měla využít. V havarijním stavu je i ikona Říma a jedna z nejznámějších památek vůbec – Koloseum. Miliardář Diego Della Valle se rozhodl dotovat rekonstrukční práce částkou 25 milionů euro, ale kvůli protestním akcím a vyšetřování možná nakonec od projektu odstoupí. Vláda by se měla pokusit investici zachránit tím, že protesty uklidní a vyjde miliardáři vstříc.

Nedá se však říct, že by se Itálie o zachování památek nesnažila. Vláda například nedávno přislíbila čerpat investici 105 milionů euro z Evropské unie. Veškeré peníze přitom mají jít právě na údržbu památek a kulturního a historického dědictví.

 

I tak má před sebou italská vláda ještě hodně práce, jestli se jí má podařit památky země zachovat. Itálie je nádherná země a zdejší historické památky si rozhodně zaslouží pozornost. A jestli se je podaří v pořádku zachovat, můžou těšit turisty ještě mnoho let.

Související články

Komentáře

Přidat komentář