TĚŽKÉ ČASY PRO CESTOVNÍ RUCH V POLSKU POKRAČUJÍ

Theodore Slate - May 2, 2022
0

Odvětví cestovního ruchu se v posledních dvou letech potýká s mnoha obtížemi, a i když se do letošního roku vkládalo mnoho nadějí, problémy přetrvávají v mnoha destinacích po celém světě.

Evropa například letos očekávala boom cestovního ruchu s postupným ukončením pandemie Covid-19. Válka na Ukrajině však představuje další překážku na cestě k oživení.

V této souvislosti prochází například cestovní ruch v Polsku velkými problémy. Soused Ukrajiny hodně ztrácí na trhu kvůli blízkosti bojů mezi Ruskem a Ukrajinou.

Turisté se vyhýbají Polsku

Mnoho zahraničních turistů se od začátku ukrajinské války vyhýbá cestě do Polska. „Zaznamenali jsme, že počet hotelových rezervací prudce klesl,“ řekl Konrad Guldon z Polské turistické organizace.

Po vypuknutí války bylo zrušeno 60 % zahraničních cestovních rezervací na pobyt v Polsku. A u skupinových zájezdů bylo toto číslo až 90 %. Problémy se podle odborníků týkají celé země bez ohledu na vzdálenost k ukrajinské hranici.

„Neustále dostáváme telefonáty od potenciálních hostů ze zahraničí, kteří se ptají, jak je v Polsku bezpečno. Můžeme zaručit přístup do bunkrů v případě útoku. Jsme ujištěni, že každá obec v Polsku má evakuační plány pro případ útoku,“ uvedla Agnieszka Maszner z Polské komory hotelů.

Kromě toho rostoucí náklady na energie a vysoká inflace téměř znemožňují polskému cestovnímu ruchu zasaženému pandemií Covid-19 přicházet s výhodnými nabídkami.

Baltské pobřeží čeká špatný květen

Jednou z nejoblíbenějších destinací v Polsku je pobřeží Baltského moře, které je každoročně přeplněné turisty z Německa a Skandinávie. Právě tyto národnosti však letos chybí.

Experti v regionu rovněž potvrzují, že ohledně bezpečnosti Polska panuje velká nejistota, což je zřejmé i z čísel rezervací.

Podle údajů je turistická obsazenost v Západním Pomořansku přibližně 40 % během týdne a 50-60 % o víkendech. A i když byly velikonoční svátky nadprůměrné a květnový víkend by měl rovněž nalákat turisty, těžko říct, co přijde potom.

„Vypuknutí války na Ukrajině překazilo naše plány na kvalitní prázdninovou sezónu. Rezervací přibývá, ale bavíme se spíše o domácích lokalitách,“ řekl Roman Kucierski z hotelu Hamilton ve Świnoujście.

„Čekáme, co se stane v hlavní sezóně. Otázek je mnoho, čekáme, jak se to promítne do rezervací. Květnový víkend je hodně obsazený, ale zbytek měsíce vypadá špatně,“ dodal.

Celkově vzato jde o zjevně obtížnou situaci. Po pandemii Covid-19 se cestovní ruch v Polsku nyní potýká s dopady války na Ukrajině, a je tak i v zájmu zúčastněných stran v sektoru, aby byl konflikt co nejdříve ukončen.

Související články

Komentáře

Přidat komentář