CESTOVNÍ RUCH V TOSKÁNSKU ROSTE, ALE STÁLE DALEKO OD ÚROVNĚ PŘED PANDEMIÍ

Nik Fes - Jan 17, 2022
0

Pandemie Covid-19 má drastický dopad na cestovní ruch po celém světě, přičemž země silně spoléhající na sektor jsou krizí postiženy nejvíce. Některé státy a regiony však v roce 2021 vykázaly mírný pokrok, například Toskánsko v Itálii.

Cestovní ruch v Toskánsku se zotavuje, nicméně je třeba poznamenat, že od úrovní z roku 2019 je stále ještě velmi daleko. Podle Coldiretti Toscana, na základě údajů zveřejněných Istatem za prvních devět měsíců roku, počet zákazníků v ubytovacích zařízeních ve srovnání s rokem 2020 vzrostl (+ 27,2 %), ale stále je nižší než v roce 2019 (- 38 %).

Tento pokles měl logicky vliv i na výdaje na cestovní ruch s celostátním deficitem více než 10 miliard eur za celý rok 2021 ve srovnání s obdobím před pandemií.

Třetina těchto ztrát v toskánském turistickém sektoru ovlivnila spotřebu v restauracích, pizzeriích, trattoriích nebo farmách, ale také nákup pouličního jídla a suvenýrů z dovolené.

„Chybí především zahraniční turisté, kteří mají vysokou výdajovou kapacitu. Klesla ale i národní spotřeba, zejména na konci roku, zatímco pozitivnější výsledky byly zaznamenány v letním období,“ uvedl Fabrizio Filippi, prezident Coldiretti Toscana.

„Část sektoru zachránili Italové a místní cestovní ruch, kde lví podíl měly malé vesničky a historická centra, na která je náš region mimořádně bohatý; místa, která rezonují bezpečí, krásu a svobodu,“ uzavřel.

Situace je tedy pro sektor zjevně obtížná. Letošní malé zlepšení však může být světlem na konci tunelu pro cestovní ruch v regionu, který hodlá v následujících měsících přivítat mnohem více turistů v krásných městech, jako jsou Florencie, Pisa či Siena.

Související články

Komentáře

Přidat komentář