Čína: dnes už ekologicky

Nils Kraus - Nov 26, 2012
0

Zejména kvůli vysokým emisím CO2 do ovzduší vzdorovala Čína donedávna přívlastku „zelená“. Navzdory četným protestům ochránců přírody trpí znečištěním také zdejší řeky a jezera. Příznivci ekoturistiky proto neměli moc důvodů, proč tuto zemi navštívit. Alespoň donedávna. Zajímá vás, jak se situace změnila? Tak čtěte dál.

Na 60 akrech mezi čajovými plantážemi a bambusovými lesy v provincii Če-ťiang se nyní rozkládá ekologické středisko, které se uchází o certifikát Americké rady pro šetrné budovy (USGBC). Jestli se mu podaří certifikát získat, bude to první certifikované středisko této velikosti v Číně. Platinové certifikace už dosáhla menší střediska, například Red Capital Ranch a Yourantai Bed and Breakfast.

Středisko Naked Stables pochází z hlavy Granta Horsfielda, kterého k nápadu inspirovala jeho čínská žena, Delphine Jipová, původem z Hongkongu. A není to zdaleka jeho první projekt, Grant už má na kontě Naked Home Village z roku 2007, která sestává z 8 statků v Moganshanu. Manželé využívají svých projektů také k podpoře regionálních umělců a vytváření pracovních míst. Během práce na stavbě Naked Stables se vystřídalo přes 270 místních obyvatel.

Co tedy stojí za původním nápadem? Grant přiznává, že chtěl vytvořit místo, kde by si lidé ze Šanghaje mohli odpočinout od města a věnovat se něčemu jinému než golfu. Celý projekt je založen na jihoafrické atmosféře, od menu restaurací až po vybavení. Přesně to totiž hledají bohatí Číňané a expatrioti, kteří touží po nových a neobvyklých zážitcích. Zahraniční turisté středisko asi do takové míry neocení, protože nenese punc tradiční Číny.

Středisko má v plánu do příštího léta vypěstovat 30 % vlastních zásob. Na pozemcích se budou chovat také různá zvířata včetně ohroženého jelena sika, pro kterého bude vyhrazen prostor v okolním lese.

Středisko má několik vil, z nichž každá je navržena v jiném stylu. Každá má taky vlastního majordoma. Auta do areálu nesmí, od návštěvníků se očekává, že budou buď chodit pěšky, nebo využívat erární ekologická vozidla na elektřinu. Hosté se mohou v areálu věnovat jízdě na koni, józe, jízdě na horském kole a pouštění draků.

Vily jsou navrženy tak, aby byly energeticky co nejšetrnější. Každá je zateplená půdou a izolační pěnou, takže se nemusí dlouho vytápět, nebo klimatizovat. Také veškerá voda ve středisku se recykluje. Vilu o třech nebo čtyřech pokojích si můžete pronajmout od 460 dolarů za noc. Přízemní chatky jsou pro dva a vyjdou na 150 dolarů za noc.

Středisko v Moganshanu je to pravé pro příznivce ekoturistiky. Statky v evropském stylu vyjdou na 35 dolarů za noc na jednoho. Kromě nich jsou k dispozici podkrovní prostory pro dva za 106 dolarů na noc. Jestli si potrpíte na dobrou kávu, Moganshan Lodge je přesně pro vás. A jestli se chcete jen v klidu na den někam ztratit, poslouží vám hotel Songliang, už za 28 dolarů za noc.

Související články

Komentáře

Přidat komentář