ÍRÁN DOUFÁ V NÁVRAT BRITSKÝCH TURISTŮ

Gary Diskin - Jun 24, 2013
0

Naděje jsou vysoké a po zvolení prezidenta Hassana Rouhaniho předurčuje dobré zprávy pro turistický průmysl. Rouhaniho umírněné přesvědčení mohou přesvědčit britské ministerstvo zahraničí, aby zrušilo zákaz pro cestování do této středo-východní země, a že se Britové opět do této země podívají.

Rouhaniho cíl postavit mosty se Západem přesvědčují turistické společnosti a dvě cestovky konkrétně (Wild Frontiers a World Expeditions) vyslovili naděje, že zvolení bude znamenat obnovenou důvěru v Írán jako turistickou destinaci Britů.

Organizační šéf Wild Frontiers Jonny Bealby poznamenal, že věří v Íránu je obrovská podpora pro reformy, ale ještě je brzy na to, aby se ukázalo, jaký bude Rouhani vlastně prezident. Pokračoval tím, že řekl, že Rouhaniho naděje pro zemi musejí stejně být odsouhlaseny Ajatolláhem Ali Chameneím, íránským hlavním vůdcem. Bealby také vyjádřil tužbu, aby prezidentské volby ukázali Írán jako více turisticky přátelské.

Jako jedna z nejstarších světových civilizací, Írán láká jako turistická atrakce na hlavní město staré Persie z 6. století, Persepolis, Shiraz město básníků a Isfahan domov nejlepší islámské architektury. V jeden moment v 60. letech minulého století byl Teherán považován za nejkrásnější a exotickou destinaci, i když jen na krátkou dobu. Historicky si britští cestovatelé cestu přes Írán užívali při jejich cestě do Indie. Tato cesta se nazývala „Hippy Trail“.

Islámská revoluce v roce 1979 znamenala, že se britští turisté Íránu vyhýbali a politické napětí od té doby zapříčinilo pokračující nezájem, hlavně v době prezidentství Mahmúda Ahmadínežáda, předchůdce pana Rouhaniho.

Ministerstvo zahraničí vydalo silná varování proti jakékoliv cestě do Íránu s odvoláním na různé zadržení Britů v letech 2010 a 2011. Zavření britské ambasády v Teheránu následovalo žhářský útok na budovu 29. listopadu. Demonstrace v roce 2011 byli dostatečné, aby se věřilo, že je zde velké riziko pro návštěvníky z Británie.

Bealbý říká, že prostředí v Íránu je nyní mnohem klidnější, a cítí, že by celá země neměla být zakázána kvůli incidentům, které se stali v Teheránu. Jeho společnost nyní prosazuje alespoň částečné uvolnění zákazu ministerstva zahraničí.

Gordon Steer vedoucí oddělení pro VB ve společnosti World Expeditions řekl, že cesty do Íránu byly pozastaveny do schválení ministerstvem zahraničí, ale doufá, že to bude již brzy.

Pokračoval ve vyjádření, že doufá, že se situace v Íránu zlepší díky nedávným volbám a řekl, že jeho společnost znovu pokračovat v cestách až ministerstvo zahraničí uvolní zákaz. Rychle také doplnil, že cestovatelé cestující do Íránu s World Expeditions byli překvapeni, jak jsou lidé vstřícní a byli ohromeni krásami a zajímavou kulturou Íránu.

Související články

Komentáře

Přidat komentář