VESMÍRNÁ TURISTIKA: NA MĚSÍC ZA 1,5 MILIARD DOLARŮ

Tomas Haupt - Dec 17, 2012
0

Program vesmírné turistiky je nápad dvou bývalých pracovníků NASA. V následujícím desetiletí by se měly stát skutečností rekreační lety na Měsíc. Podle společnosti Golden Spike není cena 1,5 miliard dolarů vůbec přemrštěná. Tolik prý stojí také státní projekty, kdy se do vesmíru vysílají sondy.

Zakladatelé společnosti pro vesmírné lety Golden Spike jsou Gerry Griffin, který dřív pracoval jako letový ředitel projektu Apollo pro NASA a Alan Stern, dříve šéf oddělení vědy v NASA. Mezi poradce společnosti patří bývalí vysocí politici jako Newt Gingrich, bývalý mluvčí Republikánské strany a Bill Richardson, bývalý guvernér Nového Mexika, který zažil největší slávu ve vládě Billa Clintona.

Při zakládání společnosti Golden Spike (zlatý hřeb) se ředitelé nechali inspirovat posledním hřebem první železnice, která protnula Spojené státy. Cílem společnosti je spoluvytvářet novou etapu vesmírných letů a ukázat obyčejným lidem krásu vesmíru.

V roce 2011 snížila NASA rozpočet na průzkum vesmíru a zredukovala tak i počet letů. Aby vláda ušetřila, najala si pro nutné doplnění zásob a výměnu posádky na Mezinárodní vesmírné stanici vybavení z Ruska. V posledních letech řídí důležité operace Space X, která běžně přepravuje pouze náklad. Lidská posádka se kvůli sníženému rozpočtu do vesmíru už tak často nepodívá. NASA teď spoléhá především na robotizované expedice.

Z letů do vesmíru se stává obchod a soukromé společnosti se chystají vyslat na oběžnou dráhu první rakety. Jedna cesta na Měsíc a zpátky vyjde na 1,5 miliard dolarů, ale společnost Golden Spike slibuje, že sníží náklady využitím již existujících raket. Zároveň ale staví vlastní vesmírné plavidlo, které bude obsluhovat jejich posádka.

Společnost se chystá s nabídkou letů do vesmíru oslovit jak soukromé osoby, tak podniky a celé národy, které nemají vlastní vesmírný program. Tak by se jim mohlo podařit ceny dále snížit.

Související články

Komentáře

Přidat komentář