MEXIKO TRPÍ KVŮLI DROGOVÉ MAFII

James Morris - Dec 17, 2012
0

Mexiko je mezi turisty oblíbené již celé generace. Od 60. letech zájem návštěvníků ještě roste. Pro Mexiko je turismus důležitý i z ekonomického hlediska, protože zaměstnává bezpočet občanů a přináší do státní pokladny značnou sumu. V posledních letech čelí ale cestovní ruch v Mexiku velkým potížím. Největším problémem jsou drogové války.

Dlouhotrvající drogové války přinesly problémy dokonce i do těch nejoblíbenějších mexických destinací. Jedním příkladem za všechny je Acapulco. Acapulco bývalo jedním z nejoblíbenějších měst a turisté se sem sjížděli z celého světa. Díky skvělé pláži to bývala vůbec nejoblíbenější mexická destinace.

Za poslední dva roky se ale situace drasticky změnila. Dříve tak oblíbené pláže dnes většinou zejí prázdnotou a obsazenost hotelů poklesla o více než 50 %. Kvůli drogovému násilí je dnes z klenotu mexického cestovního ruchu město mrtvých. Turisté se nebezpečí vyhýbají a bude trvat několik let, než se vrátí, jestli vůbec.

Drogové násilí má přitom dalekosáhlé následky. Nechává za sebou nedostavěná střediska, hotely a nejen ty. Staveniště se tyčí ve městech jako pomníky dávno zašlé slávy. Kvůli aktivitám drogových gangů mají potíže i jiné podniky. Kvůli odlivu turistů již řada zbankrotovala, ale nedostatek zákazníků není jejich jediná překážka. Podnikatelé i zaměstnanci se stávají oběťmi únosu a podniky čelí nájezdům zlodějů.

Policie situaci vůbec nezvládá, o čemž svědčí i nedávný test kompetence, u kterého stovky policistů propadly. Také se množí stížnosti na bující korupci, která boj s bohatou a dobře organizovanou drogovou mafií ještě ztěžuje.

Související články

Komentáře

Přidat komentář