EXPO 2020 V DUBAJI: JAKÁ JE SITUACE?

Tomas Haupt - Apr 5, 2021
0

V suché poušti Blízkého východu vypadají značky jako včerejší sníh. Všude je k vidění „Expo 2020“, jako by Dubaj čekal na budoucnost, která je již minulostí.

Všechno je však před námi. Název světové výstavy, která byla kvůli pandemii Covid-19 o rok odložena, totiž zůstal stejný.

V tuto chvíli je výstava naplánována od 1. října tohoto roku do 31. března 2020 pod heslem „Propojte myšlenky, vytvořte budoucnost“. Místo konání se nachází v jihozápadní části metropole a tři klíčová témata jsou udržitelnost, mobilita a příležitosti, které jsou koncipovány na tech velkých pavilonech.

Obrovská událost v dobách pandemie

V současné době se největší dubajské stanoviště nachází v jakési bublině, zcela odtržený od globální krize. Pavilony zemí se formují, ale je tak masová událost za daných okolností vůbec realistická?

Organizátoři se drží své predikce 25 milionů návštěv a více než 60 živých vystoupení denně. Žádná ze 190 zúčastněných zemí se zatím nezřekla své účasti. Podle organizátorů by se světová výstava mohla stát „první velkou událostí po Covid-19“.

Dubaj nadále přitahuje turisty

V takto náročné době se zdá, že do října ještě zbývá věčnost. Turismus v Dubaji se však již dávno zotavil a lze jej interpretovat jako jakýsi „průběžný polní test“ při řešení pandemie.

V zemi je zaznamenáváno mnoho příletů a cestujících obecně. Muzea a nákupní centra jsou otevřená, hotely a restaurace jsou překvapivě rušné. Hygienické koncepty se zdají být velmi efektivní. Stejně jako ve většině zemích jsou masky všude povinné.

Plánování pokračuje s minimálním intervalem

Zdá se, že nic nedokáže zpomalit Expo 2020, první světovou výstavu v arabském světě. Pro budoucí návštěvníky je již připraveno značení na podlahách a lavičkách ohledně minimální vzdálenosti dvou metrů.

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou rovněž k dispozici pod solárními moduly, zatímco na mnoha místech klíčí květiny a stromy a plovoucí prvky poskytují ochranu před slunečním zářením.

Hlavní atrakcí je dóm Al Wasl a pavilon hostitelské země, které je dílem španělského hvězdného architekta Santiaga Calatravy. Pavilon na téma udržitelnosti je rovněž téměř hotový, ale jde říci, že je značně kontroverzní, neboť terén je zde uměle vyražen z pouště.

O dodatečných nákladech způsobených odložením výstavy se vesměs mlčí, ale začátek šestiměsíční show se i přes to pomalými krůčky přibližuje. Jak bylo uvedeno, v tuto chvíli je zahájení naplánováno na říjen letošního roku.

Související články

Komentáře

Přidat komentář