HRA O TRŮNY – NEJLEPŠÍ MARKETINGOVÁ KAMPAŇ PRO ŠPANĚLSKO, SEVERNÍ IRSKO A CHORVATSKO

Richard Moor - May 6, 2019
0

Zatímco je vysílána osmá a poslední řada seriálu Hra o Trůny, turistické společnosti Severního Irska, Španělska a Chorvatska si můžou mnout ruce. Návštěvníci se totiž ve velkém hrnou do míst natáčení seriálu, což představuje pro jednotlivé destinace dokonalou marketingovou kampaň.

Zahájena v roce 2011 na kanálu HBO, Hra o Trůny se stala skutečným fenoménem. Vysílá se ve 200 zemích po celém světě a jen sedmá řada byla sledována téměř 31 miliony diváků. Stejně jako Harry Potter nebo Pán Prstenů, Hra o Trůny má velkou komunitu fanoušků s více než 23 miliony fanoušků na oficiální facebookové stránce, více než 8 milionů sledujících na Twitteru a téměř 9 milionů sledujících na Instagramu. Fanoušci tohoto seriálu jsou připraveni cestovat daleko na místa natáčení kultovních scén – ideální příležitost pro marketingové příležitosti.

Od roku 2011 si Severní Irsko užívá všech výhod této ságy. Podle průzkumů, které provedla turistická kancelář země v minulém roce, jeden ze šesti turistů uvedl, že jeho touha navštívit Severní Irsko byla poháněna seriálem Hra o Trůny, tedy asi 350 tisíc lidí z celkového počtu cca. 2,2 milionu zahraničních návštěvníků v roce 2017.

Zatímco Severní Irsko již hostilo řadu mezinárodních filmových a televizních produkcí, globální fenomén s názvem Hra o Trůny změnil zemi na filmovou turistickou destinaci. Země je domovem hlavních studií série, které se nacházejí v Belfastu a Banbridge, stejně jako 26 hlavních filmových lokalit. Destinace dokonce vydala speciální aplikaci, která umožní fanouškům prozkoumat kultovní království Westeros a Essos z populárního seriálu.

Stejné nadšení panuje v souvislosti s Chorvatskem, a především pro Dubrovník, hlavní město imaginárního království Westeros. „Je těžké vědět kolik lidí přijíždí do Dubrovníku jen kvůli velkému úspěchu seriálu,“ říká turistická kancelář a zároveň si všímá zvýšení popularity města jako turistické destinace. Chorvatská turistická kancelář vydala mapu Dubrovníku se 16 filmovými lokacemi, od jezuitských schodů až po ostrov Lokrum a fanoušci budou moci sedět i na pravém železném trůnu, který se používá v seriálu samotném.

Španělsko rovněž láká velké množství fanoušků seriálu. Například malý ostrov San Juan de Gaztelugatxe posloužil k natáčeí ve fiktivní pevnosti Dragonstone, rodinné sídlo rodu Targaryenů. Před natáčením v seriálu si na malý ostrov našlo cestu 2000 návštěvníků ročně. Po natáčení v roce 2017 zde přicestovalo přibližně 150 tisíc turistů a dnes jsou tato čísla podobná.

Pobřežní město Bermeo se také přizpůsobilo těm, kteří cestovali, aby si prožili svoji Hru o Trůny. Místní hostitelé se pokusili spojit seriál se slavnou kuchyní regionu pintxos (malé jednohubky), baskickými tapas. Když byla v roce 2017 vydána sedmá řada seriálu, majitelé barů zahájili městskou trasu „Hra o Trůny“. Každý obchod měl jiné pintxo, který byl vždy přizpůsoben postavě ze seriálu. Dalšími španělskými městy, která využívají výhod seriálu, jsou Girona v Katalánsku a Sevilla v Andalusii.

V Severním Irsku, stejně jako v Chorvatsku, rovněž pořádají různé tematické prohlídky. Severní Irsko jich od roku 2013 uspořádalo 25, od autobusových zájezdů po gastronomické výlety. „Vzhledem k poptávce, autobusové společnosti zvýšili kapacitu svých zájezdů zřízením denních zájezdů během hlavní sezóny,“ poznamenala turistická kancelář Severního Irska. Dalšími prohlídkami je například prohlídka v Belfastu nebo King’s Landing Dubrovník, která nabízí čtyři výlety do Dubrovníku a také Escape Room na téma seriálu.

Turistické kanceláře jsou v každém případě připraveny i nadále využívat těchto výhod, a to i přesto, že seriál dosáhne svého finálního bodu za několik týdnů. Linen Mill Studios v Banbridge oznámilo otevření Studio Tour během jara 2020, založené na studiu Harryho Pottera ve Warner Studios v Londýně.

Zajímavým poznatkem v tomto smyslu je i to, že chorvatská turistická kancelář si získalo publicitu na základě nejnovější akce, kterou pořádá v rámci níž nabízí zájezd do Dubrovníku tomu, kdo správně odhadne dlouho očekáváný konec seriálu.

Související články

Komentáře

Přidat komentář