TERORISMUS VE SVĚTĚ A JEHO PŘÍČINY

Joe McClain - Dec 10, 2012
0

Vůbec první index globálního terorismu (GTI) ukazuje, že počet teroristických akcí se od pádu dvojčat v New Yorku každým rokem zvyšuje. S indexem GTI přišel Institut pro ekonomiku a mír (IEP), který terorismus systematicky analyzuje a vyhodnocuje.

Index hodnotí 158 zemí za posledních deset let a opírá se o kritéria jako je počet teroristických akcí, úmrtí a zranění spojených s terorismem, škody na majetku z teroristických akcí a podobně. Data pro určení GTI pocházejí z Globální databáze terorismu, kterou spravuje Univerzita v Marylandu pro Národní konsorcium pro studium terorismu a reakce na něj (START).

Počet úmrtí spojených s terorismem poklesl od války v Iráku v roce 2007, kdy byl nejvyšší, o 25 %. Díky tomu vznikl dojem, že terorismus se nevyvíjí.

Bohužel teroristických akcí neubývá, právě naopak, od roku 2007 se počet útoků zečtyřnásobil. Zvyšuje se každoročně od pádu dvojčat a 127 ze 158 zemí zaznamenaly od roku 2001 minimálně jeden útok.

Mezi lety 2001 a 2011 se zvýšil počet teroristických akcí celkem o 460 %. Počet mrtvých, které si teroristické útoky vyžádaly, se za stejné období zvýšil o 195 % a počet zranění o 224 %. Celkem v roce 2011 kvůli terorismu zemřelo 7473 lidí. Statistika se nevztahuje na útočníky samotné. V posledních deseti letech jich při útocích zemřelo jen 6 %.

Nejvíce úmrtí spojených s terorismem zaznamenaly mezi lety 2001 a 2011 Střední východ a Severní Afrika. Asijsko-pacifický region je hned za nimi na neslavném druhém místě. Nejvíce zasažené země v roce 2011 byly Střední východ, indický subkontinent a Rusko. Nejvíce napadanou zemí zůstává Irák. Pákistán a Afganistán jsou na druhém a třetím místě.

Země, které zaznamenaly co se týče terorismu v letech 2001 až 2011 největší zlepšení, jsou USA, Alžírsko a Kolumbie. Severní Amerika je vůbec nejbezpečnější zemí, co se terorismu týče. Ve srovnání se západní Evropou mají Američané devatenáctkrát menší pravděpodobnost, že se stanou obětí teroristického útoku.

Hlavní oběti teroristických útoků zůstávají prostí občané. Terorismus ovlivňuje lidská práce, soudržnost skupin, vládu a korupci. Na armádu, která je často pokládána za hlavní terč útoků, jsou ve skutečnosti zaměřena jen 4 % všech teroristických akcí.

Oproti všeobecnému přesvědčení není jednou z hlavních příčin terorismu chudoba. Pravdou ale zůstává, že terorismus nejvíce ovlivňuje země s nižším středním příjmem než země, kde je příjem nízký.

Hlavním důvodem terorismu je spíš větší konflikt. To dokazuje rozmach globálního terorismu po eskalaci války v Iráku. Válka v Afganistánu, která následovala o osmnáct měsíců později, měla na vývoj terorismu v regionu stejný vliv. Pravdou je, že země, ve kterých je terorismus na denním pořádku zároveň čelí válečné invazi. Právě invaze zvyšuje pravděpodobnost, že teroristé budou chtít "odvrátit" nechtěné následky.

Související články

Komentáře

Přidat komentář