IRSKÁ VLÁDA SNIŽUJE DANĚ PRO TURISTY

Daniel A. Tanner - May 23, 2011
0

Ekonomická krize odezněla a irská vláda se rozhodla vyjít turistům vstříc zavedením nižších sazeb DPH. Dalším krokem je zrušení víz během olympijských her v Londýně příští rok.

Irové se snaží přilákat turisty finančními výhodami. Návštěva Irska by mohla být v budoucnu mnohem levnější než dosud.

Vláda snížila sazbu DPH na služby v cestovním ruchu z 13,5 % na 9 %, takže hotely, doprava i restaurace by měly hodně zlevnit. Příliv turistů by měl počáteční ztrátu na daních brzy vynahradit, takže pokud návštěvníků skutečně přibude, bude změna výhodná pro všechny.

Předpokládá se, že nižší sazba DPH se nejvíce odrazí v restauracích a pohostinství. Nově se bude nižší 9% DPH týkat i brožur a propagačních materiálů, což je dobrá zpráva pro odvětví v cestovním ruchu. Podobný cíl má i snížení daně z letecké dopravy - nižší ceny bez kontroverzních poplatků mají povzbudit návštěvníky.

Irové chtějí také využít olympijské hry v roce 2012, které se budou konat v Londýně. Budou se snažit přesvědčit návštěvníky hlavního města Anglie, aby se přijeli podívat i do Irska. Jedinou překážkou jsou zatím víza, ale i to má své řešení. Od července do října 2012 bude vízum do Velké Británie platit také pro Irskou republiku. Z tohoto programu bezvízového styku může těžit především velký počet návštěvníků z Indie, kteří se chtějí na olympiádu do Velké Británie přijet podívat.

Související články

Komentáře

Přidat komentář