DAL LAKE V KAŠMÍRU: PLOVOUCÍ HOTELY A ZAHRADY BEZ TURISTŮ?

Laura Maudlin - Jun 15, 2010
0

Jezero Dal Lake v indickém Kašmíru je vzácnou turistickou atrakcí Indie. Se slavnými hausbóty a plovoucími zahradami to bývalo jedno z nejvyhledávanějších míst, ale už mnoho let se počet přijíždějících turistů nebezpečně snižuje. 

Obyvatelé Kašmíru byli vždy na jezero Dal Lake velice hrdí. A není se čemu divit, jelikož je tak krásné, že se tu cítíte jako v ráji. Vhodnými měsíci k návštěvě jsou zvláště červenec a srpen, protože v tu dobu jsou lotosy na plovoucích zahradách v plném květu.

Po léta se sem návštěvníci hrnuli a předháněli se v bojích o místní nechvalně známé plovoucí hotely neboli hausbóty. Ty kdysi sloužily jako domovy Britských usedlíků, kteří měli zakázáno stavět na půdě Kašmíru. Poté co Britové z Kašmíru odešli, hausbóty zabrali místní obyvatelé a začali je používat jako hotely. V současné době jich na jezeře pluje asi 500.

Návštěvníci, kteří se odváží na denní výlety do těchto míst si užívají projížďky na luxusních loďkách, kterým se říká šikary. Ty připomínají benátské gondoly, jen v mnohem menší podobě. Šikary nabízí k přeplutí jezera a kanálů potřebný přepych a člověk tak může sledovat úchvatné scenérie aniž by musel pohnout jediným prstem.

Co nesmíte vynechat, když navštívíte jezero Dal Lake, jsou Mughalské zahrady na břehu jezera. Původně zde bylo až 500 zahrad starých několik století. Dodnes se z nich ale dochovalo jen několik. Naleznete zde zajímavé druhy okurek, rajčat a dokonce i melounů.

Jezero se rozkládá na ploše asi 18 km2 a jeho voda je úžasně čirá. Přestože se návštěvníkům nedoporučuje koupat se v jezeře, mnoho z nich neuposlechne a vykoupe se v hlubší vodě, tam, kde se nemusí vyhýbat tolika hausbótům.

Přestože je jezero a jeho kouzelné umístění v přírodě úžasnou atrakcí, už několik desetiletí se počet přijíždějících turistů zásadně snižuje. Majitelé hausbótů jsou jen stěží schopni udržet své plovoucí hotely v provozu, protože po většinu roku přichází jen minimum hostů. Naštěstí se jim daří vydělávat peníze i díky rybolovu. Přesto mnozí z nich doufají v lepší budoucnost a návrat zlatých časů.

Související články

Komentáře

Přidat komentář