ARABSKÉ JARO STOJÍ ZA POKLESEM ZDRAVOTNÍ TURISTIKY V JORDÁNSKU

Pat Hyland - Feb 6, 2012
0

Vytrvalé politické nepokoje v Severní Africe mají nepříznivý vliv na vývoj turistiky na Středním východě. Trpí zejména zdravotní turistika v Jordánsku.

Podle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) přišly země na Středním východě v roce 2011 o 5 milionů turistů. Jako hlavní důvod se uvádí politické nepokoje v zemích Severní Afriky.

Ve světle Arabského jara si turisté návštěvu arabských zemí dvakrát rozmysleli. A to i přesto, že Střední východ nenesl za problémy v Severní Africe odpovědnost. SAE, Saúdská Arábie a Omán zaznamenaly v oblasti cestovního ruchu rekordní úspěchy, ale velká část ostatních zemí Středního východu hodně utrpěla v důsledku problémů jiných států.

Nepokoje v Libyi nepříznivě ovlivnily zdravotní turistiku v Jordánsku. Asi 40 % turistů přijíždí za zdravotní péčí do Jordánska právě z Libye, takže lybijské problémy Jordáncům moc nevynesly.

V roce 2010 přijelo do Jordánska za zdravotní péčí 220 000 turistů. V roce 2011 už to ale bylo jen 180 000, což je téměř 20% pokles. Z geografických a ekonomických důvodů je samozřejmě velmi obtížné nějak takovouto ztrátu nahradit.

A zatímco v Libyi se blýská na lepší časy, Sýrii a Egypt čekají podle všeho další nepokoje. Vývoj v těchto zemích už asi Jordánsko neovlivní, ale jiné země Středního východu pravděpodobně ano.

Samozřejmě, že nejhůře jsou na tom země, ve kterých se vše odehrává. Egypt už kvůli nepokojům přišel o velkou část turistů, kteří do země přijíždí za potápěním. Nesmíme ale zapomínat ani na ty státy, které trpí až druhotně.

Související články

Komentáře

Přidat komentář