BARCELONA V PROBLÉMECH: ZVÝŠENÁ KRIMINALITA DOPADÁ NA CESTOVNÍ RUCH

Andrew J. Wein - Jun 7, 2021
0

Nejdůležitější obchodní oblast Barcelony, Passeig de Gràcia, se otevřela pro podnikání po měsících neaktivity a po uvolnění omezení a rovněž pomalém, ale postupném návratu cestovního ruchu.

Sdružení Passeig de Gràcia, které zastupuje obchody, restaurace a hotely, je z opětovného otevření nadšeno, ale minulý týden varovalo, že zvýšená kriminalita dopadá na cestovní ruch ve městě. Luis Sans, prezident sdružení, varuje, že „situace je neudržitelná“ a podniky mají obavy.

Sans vysvětlil, že kriminalita je od začátku května na vzestupu. Sdružení požaduje posílení bezpečnosti, aby se zabránilo krádežím a loupežím v hlavních turistických oblastech města, zejména na Passeig de Gràcia, kde je 90 % v současnosti otevřených hotelových zařízení.

Podle oficiálních údajů je obsazenost hotelů v Barceloně kolem 30 % a očekává se, že v červenci dosáhne 60 %, což povede k návratu turistů do ulic a reaktivaci hotelů a obchodů v centru. Prezident sdružení se však obává, že nárůst kriminality by mohl výrazně ovlivnit cestovní ruch ve městě.

Násilí a beztrestnost

Sdružení uvádí, že nárůst obchodní aktivity a vlna nových zákazníků na promenádě vedly k návratu kriminality „s větší intenzitou a více násilím,“.

„Tito lidé jednají v malých skupinách, ve dvou nebo ve třech,“ řekl Sans. „A dělají to za bílého dne, beztrestně, kradou turistům hodinky, šperky a peněženky, dokonce fyzicky útočí na východy z hotelů a obchodů, “dodal prezident, sdílejíc obavy podnikatelů v okolí.

Na parkovištích vzrostl počet krádeží automobilů. I proto sdružení požaduje „posílení bezpečnosti ve městě, aby se zabránilo trestné činnosti kapsářů a recidivních trestných činů na veřejných komunikacích“.

Před pandemií bojovalo centrum města o zvýšení počtu preventivních strážníků policie v oblasti a došlo k určitému zlepšení. Ale po krizi, když nebyli žádní zákazníci v luxusních obchodech a žádní hosté v hotelech, byla zmrazena také kriminalita. K návratu kriminality do ulic došlo rychleji, než se očekávalo.

„Nemůžeme dopustit, aby byl cestovní ruch ohrožen, jakmile se konečně pokrizi obnoví,“ řekl Sans a připomněl, že se očekává, že mnoho turistů začne město navštěvovat od 7. června, kdy budou otevřeny hranice pro návštěvníky mimo Evropskou unii, kteří jsou plně očkovaní a od 1. července, kdy by měl být v Evropě zaveden digitální certifikát.

V tuto chvíli jsou hlavními turisty Francouzi, Němci a Rusové. Podniky v Barceloně závislé na cestovním ruchu opět zdůrazňují naléhavost reformy trestního zákoníku, aby se zvýšily tresty u recidivistů, kteří převládají v nejnavštěvovanějších oblastech.

Je zřejmé, že zvýšená kriminalita dopadá na cestovní ruch v katalánském velkoměstě a je potřeba rychle najít řešení, aby byla letní sezóna pro zdecimovaný sektor úspěšná.

Komentáře

Přidat komentář