KUBA PŘIPRAVENA NA MASIVNÍ PŘÍLIV AMERICKÝCH TURISTŮ

Daniel A. Tanner - Aug 24, 2015
0

Bude se jednat o největší příliv amerických turistů na Kubě od revoluce v roce 1959. Očekává se, že nárůst přesáhne 50% návštěvníků, kteří již svůj pobyt na karibském ostrově rezervovali.

Zatímco v USA se množí počet povolení pro různé druhy cestovních agentur, Kuba po letech turistické blokády prohlašuje, že poslední čtvrtletí roku 2015 by mohlo překonat všechny rekordy v americkém turismu od dob kubánské revoluce, a to vzhledem k tomu, že i přes vízová omezení se přítomnost amerických turistů již teď zvýšila o 50%.

Jasným signálem je i to, že hotelové řetězce začínají pracovat na dohodách o skoro 20,000 soukromých pokojích, které poskytují levné ubytování na Kubě. Tyto prostory se budou hostům nabízet v případě, že regulérní hotely budou plné.

Tyto dohody však jsou poněkud bezprecedentní, neboť pronájem soukromých pokojů je, alespoň teoreticky, ilegální a doposud se velké hotelové řetězce tímto problémem nijak zvlášť nezabývaly, jen občas kritizovaly tento druh ubytování. Takřka 70% těchto neoficiálních pokojů se nachází v hlavním městě Havana.

Americký senát již schválil zrušení zákazu cestování na Kubu, což je však pouze prvním krokem z řady legislativních záruk, které jsou demokraté a část republikánů ochotni schválit. Takové schválení by povolilo všechny typy přepravy na Kubu před koncem roku.

Sedm agentur již získalo povolení zahájit trajektové výlety mezi Floridou a Havanou v září (Havana Ferry Partners, Baja Ferries, United Caribbean Lines, Airline Brokers Co., International Port Corp, America Cruise Ferries from Puerto Rico and the Spanish Balearia), což nasvědčuje tomu, že první část hlavní sezóny na Kubě bude velmi úspěšná.

Vzhledem k zlepšení vztahů a otevření konzulátů, Američané zvýšili návštěvnost ostrova o 55% v porovnání s rokem 2014, čímž z roku 2015 udělali rok největšího počtu návštěv od roku 1959, kdy se revolucionáři v čele s Fidelem Castrem chopili moci.

Provozovatelé mezitím čelí masivnímu nárůstu dotazů na Floridě a rostoucím potížím při rezervaci ubytování. Plány jsou však v plném proudu. Státní hotelová agentura – Gaviota – oznámila, že dosáhla dohody s Bouygues (francouzská stavební firma) ohledně stavby tří nových hotelů v historickém centru Staré Havany. Mezitím Marriott International dosáhla obchodní dohody s kubánskou vládou.

Spojené státy americké oficiálně znovuotevřely konzulát v Havaně, načež státní tajemník John Kerry navštívil Kubu osobně. Konzulát byl postaven roku 1953 a zavřen v roce 1961 z důvodu rapidního zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. O několik měsíců později oznámily USA blokádu, která trvala půl století až doposud a je považována za nejdelší v historii.

Ve své oficiální řeči Kerry prohlásil: „Přátelé, sešli jsme se zde dnes, protože naši vůdci, prezident Barack Obama a prezident Castro učinili odvážné rozhodnutí: přestat být vězni historie a soustředit se místo toho na možnosti dneška a zítřka.“

Související články

Komentáře

Přidat komentář