VÝDAJE ČÍNSKÝCH CESTOVATELŮ SE BĚHEM SVÁTKU PRÁCE SNÍŽILY O 43%

Justin N. Froyd - May 9, 2022
0

Svátek práce, od 30. dubna do 4. května, je tradičně jednou z nejrušnějších sezón v Číně, neboť miliony turistů si chtějí užít jaro přecházející v léto.

Letos však byly tyto svátky ovlivněny úsilím vypořádat se s největší epidemií Covid-19 v zemi od prvního objevení viru v roce 2019.

V této souvislosti mnoho měst po celé Číně zavedlo úplný nebo částečný lockdown v boji proti šíření viru, včetně Šanghaje, jedné z nejoblíbenějších destinací.

Méně cest, nižší výdaje

Ministerstvo kultury a cestovního ruchu oznámilo, že se během svátků uskutečnilo 160 milionů cest, což je o 30,2 % méně než loni, kdy bylo zaznamenáno 230 milionů tuzemských cest.

Výdaje čínských cestovatelů zároveň klesly ze 113 miliard juanů na 64,68 miliardy (9,7 miliardy dolarů). To představuje masivní pokles o 42,9 % ve srovnání s rokem 2021.

Ministerstvo připsalo pokles preventivním a kontrolním politikám souvisejícím s Covid-19, které ovlivňují obyvatele po celé zemi.

Ministerstvo rovněž poznamenalo, že cestovní ruch byl slabý i v oblíbených destinacích, včetně ostrova Hainan a národního parku Jiuzhaigou, kde došlo k prudkému poklesu počtu návštěvníků.

Například obsazenost hotelu v Sanya, destinaci na ostrově Hainan oblíbené pro bezcelní nákupy, byla během dovolené pouhých 20,6 %.

Peking na podobné vlně

Z výše uvedeného je zřejmé, že současná situace se týká celé země včetně hlavního města Pekingu, který nezaznamenal příliš pozitivní svátky.

Podle oficiálních údajů bylo do Pekingu uskutečnilo o něco více než 3 miliony cest. Jde o výrazný pokles oproti roku 2021 (7,68 milionu). Zároveň klesly i výdaje čínských turistů: pouze 1,58 miliardy juanů (239 milionů dolarů).

To však není velké překvapení, vezmeme-li v úvahu omezení, která město v minulých týdnech zavedlo: byly zrušeny skupinové prohlídky, uzavřena muzea a další vnitřní atrakce, přičemž povolená kapacita venkovních atrakcí byla snížena na pouhých 50 %.

Související články

Komentáře

Přidat komentář