SLAVNÝ THAJSKÝ ZÁLIV MAYA BAY SE ZNOVUOTEVŘEL TURISTŮM

Jan 3, 2022
0

Maya Bay je pravděpodobně jedním z nejznámějších míst v Thajsku. Zajímavé na tom je, že navzdory jeho nesmírné kráse, si svůj status získal hlavně poté, co se v roce 2000 objevil ve filmu Pláž, kde hrál Leonardo DiCaprio.

V průběhu let záliv navštěvovaly masy turistů, aby viděli jeho krásu na vlastní oči. Podle odhadů na vrcholu své popularity toto místo navštěvovalo až neuvěřitelných 6000 lidí denně.

Účinky nadměrného cestovního ruchu

Vzhledem k tomu, že záliv není zrovna obrovský, je jasné, že tato situace zdaleka nebyla udržitelná. Úřady se musely vypořádat se spoustou problémů související s nadměrným cestovním ruchem v zálivu, od odpadků na pláži po poškození ekosystému, včetně korálů.

V určitém okamžiku se místní rozhodli, že už toho bylo opravdu dost, a poté, co vyjádřili svou nespokojenost s touto situací, byl Maya Bay v roce 2018 pro veřejnost uzavřen.

Původně bylo v plánu zakázat veřejnosti návštěvu ostrova na 4 měsíce. Vzhledem k tomu, že pro obnovu ekosystému a vybudování nezbytné infrastruktury pro jeho ochranu v budoucnu bylo potřeba udělat hodně, však uzavření trvalo mnohem déle.

Je ale třeba říci, že toto uzavření ekosystému zálivu velmi prospělo, protože je nyní v mnohem lepším stavu než před téměř 4 lety, přičemž mnoho zvířat se v nepřítomnosti lidí do Maya Bay vrátilo.

Záliv se znovuotevřel veřejnosti

A téměř čtyři roky poté se Maya Bay znovuotevřel turistům. Pomysln dveře do zálivu se otevřely 1. ledna 2022. Návštěvníci však musí dodržovat zavedená pravidla a omezení.

Podle těchto předpisů nebude povolen vjezd lodí do zálivu a turisté jsou vysazováni na molu za ostrovem. Současně zde může zakotvit pouze osm motorových člunů.

Kromě toho jsou prohlídky omezeny na jednu hodinu, přičemž na jednu prohlídku je povoleno maximálně 300 turistů. Záliv je „otevřen“ od 10 do 16 hodin. Turisté jsou zároveň povinni si účast na těchto prohlídkách rezervovat.

A konečně, koupání v mořských vodách zálivu je zakázáno, a to především protože jsou domovem 161 žraloků černoploutvých. Místní úřady chtějí zachovat populaci tohoto druhu, jehož počet od roku 2018 vzrostl vskutku impozantně (tehdy odhadem 6).

Znovuotevřením Maya Bay se Thajsko snaží zavést model udržitelného cestovního ruchu, který by třeba v budoucnu mohl inspirovat mnoho dalších destinací po celém světě, aby se vydaly stejnou cestou s cílem ochrany životního prostředí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář