Staňte se mistrem světa v rýžování zlata

Anna Luebke - Aug 2, 2010
0

Máte v oblibě filmy o zlaté horečce a představujete si, jaké by bylo na vlastní kůži vyrýžovat z řeky byť jen jediné zrnko zlata? Nesněte a vydejte se na Mistrovství světa v rýžování zlata do Zlatých Hor. Dějištěm turnaje bude areál Hornického skanzenu ve Zlatých Horách ve dnech 16. – 22. srpna. Akce proběhne ve spolupráci s Českou asociací zlatokopů a Klubem moravskoslezských zlatokopů pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje. Oficiálním partnerem je mino jiné i Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. 

Mistrovství bude otevřené veřejnosti, rýžovat proto může úplně každý. Soutěží se v kategoriích muži, ženy, veteráni, junioři a národní týmy. Mezi nejzajímavější neoficiální kategorie pak spadá tradiční rýžování kanadskou miskou a čínským kloboukem a noční rýžování zlata. 

Pro děti i dospělé bude také připraven bohatý doprovodný program. Můžou se naučit rýžovat zlato na řece Olešnici a zúčastnit se speleoterapie. Speciálně pro dospělé pak bude zorganizována soutěž v pomalém kouření dýmky. Návštěvníci se také mohou ve Zlatých Horách podívat na burzu minerálů a šperků z přírodních kamenů, výstavu fotografií zlatohorského podzemí a vydat se na výlety po okolí s možností návštěvy Městského muzea a Zlatorudných mlýnů. V průběhu soutěže bude účastníky i návštěvníky mistrovství před radnicí na náměstí Svobody bavit irský a skotský step souboru Irské sestry, show s bičem, ohňostroj a vystoupení mnoha hudebních skupin. 

Zlatohorsko je díky hornické historii vyhledávanou destinací cestovního ruchu. Za finanční podpory Olomouckého kraje a Ministerstva pro místní rozvoj byl realizován projekt hornického skanzenu, do kterého ročně přijíždí desetitisíce návštěvníků. Součástí skanzenu jsou hornické sruby a plně funkční repliky jako stoupy a mlýny na zpracování zlatonosné rudy. Areál se nachází v tzv. Údolí ztracených štol, prostoru historických měkkých dolů. 

Ve skanzenu se již 16 let organizuje soutěž v rýžování zlata „O putovní zlatou pánev starosty města“. Každý vítěz ji podle pravidel má v držení 1 rok a v roce dalším své prvenství obhajuje. V roce 1996 zde proběhlo mistrovství Evropy a v letech 2001, 2005 a 2009 otevřené mistrovství České a Slovenské republiky. O tom, že Mistrovství světa 2010 bude pořádat Česká republika v areálu Hornického skanzenu ve Zlatých Horách, rozhodla Světová asociace zlatokopů (WGA - World Gold Panning Association) ve finské Tankavaaře v roce 2007. 

Město Zlaté Hory, dříve Cucmantel, bylo založeno v roce 1224. Tato oblast je nejvýznamnější lokalitou výskytu zlata ve Slezsku, není proto divu, že je historie města spjata s jeho těžbou a hornickou činností. Největšího rozmachu dosáhla těžba zlata v 16. století, kdy byly při ražení odvodňovací štoly Tří králů nalezeny valouny zlata o váze 1385 g v roce 1590 a 1780 g v roce 1591. Poté však následovalo období úpadku a pokusy o obnovení těžby už nedosáhly dřívější úrovně. Novodobá těžba byla ukončena v roce 1994.

Související články

Komentáře

Přidat komentář