KAM NA KOLE? PĚT MĚST PRO CYKLISTICKOU DOVOLENOU

Chris Grad - Oct 4, 2010
0

Čím dál tím více lidí si uvědomuje, že kolo je mnohdy užitečnějším dopravním prostředkem než auto. Je levnější a ve městě, když vezmeme v úvahu dopravní zácpy, je někdy dokonce rychlejší. Kolo je ekologické a udržuje člověka ve formě. Bicykly jsou také oblíbeným dopravním prostředkem turistů, kteří tak snadno mohou prozkoumat dané město nebo i celý region. Proto také některé metropole, jako například Vídeň nebo Londýn, nabízí půjčovny kol, ve kterých si lze bicykl půjčit a pak jej vrátit třeba na druhém konci města. Tourism-Review.com vám přináší přehled pěti měst, která jsou podle serveru Askmen.com rájem pro cyklisty.

5/ Montreal, Kanada

Montreal nedávno investoval 134 milionů dolarů na renovaci a vybudování nových cyklistických stezek. Součástí plánu bylo také rozšíření počtu míst, kde se dají kola odložit a uzamknout. V současnosti je ve městě 3.862 kilometrů cyklistických stezek, které mohou používat jak místní tak turisté. Montreal je také prvním městem v Severní Americe, které zájemcům umožňuje vypůjčit si kola na 400 různých místech a jehož infrastruktura je plně jízdě na kole uzpůsobená. V rámci služby je turistům k dispozici přes 5 tisíc kol.

4/ Curitiba, Brazílie

Curitiba v Brazílii je jedno z nelépe rozvržených měst na světě. Není tedy žádným překvapením, že podle amerického magazínu Reader's Digest, je město také nejlepším místem, kde se dá v Brazílii klidně žít. Brazilci se rozhodli používat paliva šetrná k životnímu prostředí a alternativní způsoby dopravy a v roce 2010 za to obdrželi cenu 'Globe Sustainable City Award'. Cyklistické stezky jsou na vysoké úrovni, a tudíž je jízda na kole mezi místními obyvateli značně oblíbená.

3/ Bogota, Kolumbie

V Bogotě vlastní auto pouze 13% obyvatel, proto město nepotřebuje žádnou zvláštní kampaň, která by propagovala jízdu na kole tak, jak tomu je ve Spojených státech či Evropě. Jízda na kole je v Bogotě nutností. Proto není žádným překvapením, že se Bogota řadí mezi města, která vycházejí vstříc cyklistům.

2/ Kodaň, Dánsko

Krajina v Dánsku je vcelku rovinatá, proto jak místní obyvatelé tak turisté zde velice rádi jezdí na kole do práce nebo jen tak pro zábavu. Statistiky uvádějí, že 32% obyvatel Kodaně jezdí do práce pravidelně na kole. Město bylo opakovaně oceněno jako místo s nejlepší životní úrovní a mnozí na Kodaň nahlíží jako na jedno z nejekologičtějších měst na světě. Proto není nijak překvapivé, že místní radnice nabízí turistům kola k zapůjčení zcela zadarmo.

1/ Amsterdam, Nizozemsko

Stejně jako Dánsko je Nizozemsko země s velmi rovinatou krajinou, a proto je ideální pro cyklistiku, a to dokonce i pro ty, kteří nejsou zdatnými cyklisty. Skoro 40% lidí dojíždí do města na kole. Jak místní tak turisté si tu mohou lehce kolo za rozumnou cenu  pronajmout . Proto také mnoho návštěvníků při prohlídce památek, městských kanálů, parků a muzeí volí jako dopravní prostředek právě bicykl.

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář