Nákupní tipy pro české turisty v Chorvatsku s možností úspory za DPH (Tax Free)

Laura Maudlin - Jul 20, 2011
0

Občané České republiky, kteří jako turisté cestují mimo Evropskou unii, mohou využít Tax Free služeb (vrácení DPH) a tím si zpříjemnit zahraniční dovolenou levnějšími nákupy bez DPH. Mezi oblíbené destinace hojně navštěvované českými turisty stojí za zmínku Chorvatsko (800.000 Čechů ročně), kde je vysoké DPH 23 % a tím tedy i vyšší úspora za nákupy.

Chorvatsko je často vnímáno jako země, kam se vyráží za levnou dovolenou a čeští turisté tak moc nepočítají s útratami "okolo" za nákupy oblečení, obuvi či hodinek. Přesto prodělala tato země v posledních letech dramatický vývoj v oblasti maloobchodu a stavby nových shopping center.

 

V těchto nákupních centrech je možné nalézt i řadu u nás oblíbených značek, např. Nike, Mango, Tom Tailor, Orsay, New Yorker, Hervis, Zara, Bata, Marks&Spencer, Top Shop.

Příklad úspory při nákupu v Chorvatsku:

Pokud nakoupíte kalhoty a tričko v celkové hodnotě 745 HRK, tj. 2659 Kč, dostanete zpět 98 HRK, tj. 350 Kč. Při nákupu luxusních hodinek v hodnotě 20.000 Kč (5602 HRK) ušetříte 2909 Kč (815 HRK). Stačí si v obchodě požádat o Tax Free formulář, ke kterému přiložíte originál účtenky. V Chorvatsku je minimální výše nákupu, kterou musíte utratit v jeden den a v jednom obchodě, abyste si mohli nechat vrátit DPH, 740 kun, tj. cca 2600 Kč a zboží musíte do 3 měsíců vyvézt nepoužité. Při výjezdu ze země si musíte nechat formulář orazítkovat na celním úřadě a pak již stačí nechat si vyplatit peníze v hotovosti např. na výplatním místě Global Blue, Vodičkova 38.

 

Související články

Komentáře

Přidat komentář