NÁRODNÍ PARK KAMPINOSKI - SPOJENÍ PŘÍRODY A HISTORIE

James Morris - May 24, 2010
0

Každý rok navštíví Národní park Kampinoski, přezdívaný také zelené plíce Varšavy, více než milion turistů. Návštěvníky neláká pouze jedinečná fauna a flóra, ale i bohatá historie parku.

 

Varšava je jedním z mála velkých evropských měst, v jejichž okolí se nalézá několik set čtverečných kilometrů nedotčené přírody. Národní park Kampinoski přitahuje statisíce návštěvníků každý rok. Park přezdívaný též zelené plíce Varšavy se stal svědkem mnoha důležitých okamžiků polské historie.

Podle Magdaleny Kaminské, mluvčí parku, jde o oblast s bohatou biologickou rozmanitostí. V parku lze nalézt početné druhy zvířat a rostlin. Místní borové lesy vyrůstající z písečných dun, vřesoviště a mokřiny jsou domovem 16,500 živočišných druhů. Jedná se tedy o polovinu veškeré polské fauny. Návštěvníkům v jarních a letních měsících znepříjemňuje pobyt až třicet jedna druhů komárů. Pracovníkům parku se úspěšně podařilo znovu zahájit chov rysů, bobrů a losů.

Západní větry přinášejí čerstvý vzduch z 380 kilometrů vzdáleného parku do hlavního města. “Proto místní lidé nazývají park zelenými plícemi Varšavy. Dobře si uvědomují, že díky parku mohou dýchat čistější vzduch,” dodala Kaminská.

Každý rok do lesů zavítá přibližně milion návštěvníků. Park často navštěvují nejen milovníci přírody ale také lyžaři a cyklisté stejně jako turisté, kteří se zajímají o regionální historii. Podle Kaminské se v místních lesích ukrývali jak vojáci během ruské revoluce v roce 1863 tak polští vojáci během druhé světové války. Nacisté zde popravovali různé politické vězně, účastníky odboje a představitele polské inteligence.

V Národím parku Kampinoski se ale odehráli i příjemnější události. Světoznámý polský pianista a skladatel, Fryderyk Chopin, se narodil v nedaleké vesnici Zelazowa Wola. Proto je toto místo velice oblíbené mezi Chopinovými příznivci, obzvláště tento rok, ve kterém se slaví 200. výročí od narození tohoto světoznámého skladatele.

Související články

Komentáře

Přidat komentář