SPOJENÉ STÁTY OTEVŘOU HRANICE ZEMĚ KANADĚ A MEXIKU

Laura Maudlin - Oct 18, 2021
0

Podle nejnovějšího oznámení amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) Spojené státy v listopadu otevřou hranice země pro nepovinné cestování z Kanady a Mexika.

Vstup do USA bude povolen pouze osobám, které jsou plně očkovány proti Covid-19. Přesné datum nebylo ani v tomto případě formulováno, uvedeno je pouze „začátek listopadu“.

Během většiny pandemie Covid-19 byl vstup do USA z Mexika a Kanady zakázán pro nepovinné cestování-tj. pro turistické účely, ale také pro návštěvy přátel nebo příbuzných.

Avšak vzhledem k tomu, že tři největší země v Severní Americe dosáhly značného pokroku v očkovacích kampaních, americká vláda nyní rozhodla, že je na čase zrušit omezení.

Proočkovanost je v současné době v USA na 56,8 %, v Kanadě 72,2 % a v Mexiku pouze 37,6 %. Přestože je počet očkování v USA mnohem nižší než v Kanadě, severní soused umožnil přístup plně očkovaným Američanům už v srpnu.

Zvláštní je, že „základní pracovníci“ vstupující do USA v současné době nemusí být očkováni a ministerstvo vnitřní bezpečnosti nařizuje očkování těchto osob až v lednu 2022.

„Tento přístup poskytuje cestujícím, jako jsou řidiči nákladních vozidel, studenti a zdravotničtí pracovníci, dostatek času nechat se naočkovat,“ napsalo ministerstvo v prohlášení.

Vstup pouze pro plně očkované

Roger Dow, prezident Americké cestovní asociace (USTA), řekl, že ho rozhodnutí otevřít hranice země potěšilo.

„Vítáme plán Bidenovy administrativy zmírnit omezení vstupu pro očkované návštěvníky otevřením amerických hranic. Toto opatření povede k vítanému nárůstu cestování z našich dvou hlavních zdrojových trhů,“ řekl.

Současně připomněl, že pokles mezinárodních návštěvníků od začátku pandemie způsobil ztrátu příjmů z exportu více než 250 miliard USD a více než milion pracovních míst v USA. Proto přichází obnovení mezinárodního cestování plně očkovaných osob do USA se „značným zpožděním“.

Z celé situace je tedy zřejmé, že znovuotevření hranic bude pravděpodobně pouze pro osoby plně očkované vakcínou proti Covid-19, a to i pro Evropany.

Otevření hranic nestačí

Otevření hranic Kanadě a Mexiku a krátce poté celému dříve vyloučenému světu, včetně Švýcarska, vyvolalo v USA živou diskusi o tom, co bude následovat ve čtvrtém čtvrtletí.

Ačkoliv je možné, že poprvé po dlouhé době zaznamená příchozí cestovní ruch pozitivní čísla, na záchranu roku to ani zdaleka nebude stačit.

Podle údajů vládního Národního úřadu pro cestovní ruch a cestovní ruch (NTTO) USA v roce 2021 dosud navštívilo 4 732 369 zahraničních návštěvníků. To je oproti bídnému roku 2020 pokles o dalších 27 % (tehdy ale ještě byly tři „normální“ měsíce na začátku roku).

Pokles počtu turistů ze západní Evropy byl 80 %, z Asie přibližně 65 % a z Oceánie 90 %. Naproti tomu Jižní Amerika zaznamenala růst, a to o 70 %, a Střední Amerika dokonce o 207 % (vždy měřeno podle země bydliště).

Nejlepšími zdrojovými trhy byly dosud Kolumbie, Peru a Ekvádor. To hodně vypovídá o důležitosti vstupních procedur. Zajímavé v tomto kontextu také je, že Čína a Indie jsou zpět v top 15 zámořských trhů, což však souvisí především s velkým počtem studentů z těchto zemí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář