6 NEJDELŠÍCH JESKYNÍ SVĚTA

Tourism Review News Desk - Aug 1, 2011
0

Jeskyně ukrývají pod zemí úžasné poklady. Některé z těch větších jsou světově proslulé jedinečnými útvary a kouzelnou atmosférou. Tourism-Review.cz vás zve k prozkoumání těch nejdelších a nejkrásnějších jeskyní světa.

Jeskyně Hölloch ve Švýcarsku

Jeskyně Hölloch se nachází mezi řekou Muota a oblastí Pragelpass ve švýcarském údolí Muotha. Uctyhodných 197 km z ní dělá největší jeskyni ve Švýcarsku a druhou nejdelší v Evropě. Byla první jeskyní na světě, ve které se podařílo prozkoumat prostory o rozloze 100 km.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeskyně Lechuguilla v USA

Jeskyně Lechuguilla je se svými 207 km dlouhými chodbami pátou nejdelší jeskyní na světě. Lechuguilla je proslulá svou zvláštní geologií a vzácnými útvary. Nacházejí se zde také velká ložiska sádry a citrónově žluté síry. Jeskyně se nachází v národním parku Carlsbadské jeskyně v Novém Mexiku.

 

 

 

 

 

Větrná jeskyně v USA

Větrná jeskyně (Wind Cave) na západě Jižní Dakoty je výjimečná útvary připomínajícími obrazce, které v zimě zanechává mráz na oknech. Proslula také díky kalcitovým útvarům známým jako boxwork. V průměru je každoročně prozkoumáno dalších šest a půl kilometru jeskyně. Její 216 km dlouhé průchody tvoří nejhustší jeskynní systém na světě.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeskyně Optymistychna na Ukrajině

Jeskyně Optymistychna je nejdelší sádrovcovou jeskyní na světě. Nachází se nedaleko ukrajinské vesnice Korolivka. Díky 230 km zmapovaných chodeb je to největší jeskynní komplex v Eurasii. Poměrně nízké chodby jsou často blokované bahnem. Na několika úrovních však tvoří hustou síť, a proto se jeskyně přezdívá "bludiště".

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeskyně klenotů v USA

Jeskyně klenotů (Jewel Cave) je druhou nejdelší jeskyní na světě. Má více než 240 km prozkoumaných chodeb. Jeskyně, která je celoročně přístupná, má status národní kulturní památky a nachází se v Black Hills v Jižní Dakotě. Návštěvníci se také mohou těšit na stezky, které vedou na povrchu. Pokud se rozhodnete jeskyni navštívit, je dobré si prohlídku rezervovat předem, obzvláště v letních měsích.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamutí jeskyně v USA

Mamutí jeskyně (Mammoth Cave), oficiálně Jeskynní systém Mammoth-Flint Ridge, má přes 630 km průchodů a je tak nejdelším přírodním jeskynním systémem na světě. Nachází se v Kentucky v USA a je součástí národního parku Mamutí jeskyně. Tento jeskynní systém kolem řeky Green je více než dvakrát delší než druhá největší jeskyně na světě, Jeskyně klenotů.

 

 

 

 

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář