10 TIPŮ NA SLUŽEBNÍ CESTY

Dan Rang - Jan 30, 2012
0

Obchodní cesty bývají velmi důležité, občas zajímavé, ale nejvíc ze všeho únavné. Nechte si poradit od zkušených - jejich tipy na zpříjemnění cestování zveřejnil CarolRoth.com, vám je přináší Tourism-Review.cz.

1) Buďte milí!

Tohle pravidlo platí všude, ale na cestách hned dvakrát. Spousta hostů se chová k personálu tak špatně, že mnohdy stačí, když se chováte jen trochu mile a získáte výhody, o kterých se vám ani nesnilo. Jsem muzikant, takže nemám zrovna pevný rozvrh, ale na mnoha místech mi vyšli vstříc. Personálu nevadilo, když jsem se odhlásil pozdě, nechali mě použít bazén mimo otvírací dobu, pomohli mi i s propagací zpátečních cest a když jsem si něco zapomněl, poslali mi to poštou až domů. Slyšel jsem pár historek o tom, jak jednali s lidmi, kteří se neuměli chovat. Věřte mi, že nechcete, aby si vás k nim zařadili! (Tony Barker z Tony Barker Music.com)

2) Spěte skoro jako doma

Snažím se vyhýbat hotelům, co to jen jde, a i na služebních cestách přespávám u někoho, kdo nabízí noclech na některé ze specializovaných sociálních sítích. Prostý kontakt s lidmi a rodinná atmosféra jsou oproti hotelům vítanou změnou. Ano, bývá sice problém s dopravou, ale vlastně je pro mě lepší přejet z jednoho konce města na druhý, když vím, že se seznámím s novými lidmi a úžasně mě to nabije. (Shel Horowitz z firmy Green And Profitable)

3) Zabalte si jednou... a provždy

Mějte sbalený kufr vždy při ruce. Asi se vám nepodaří zabalit si předem všechno šatstvo, ale rozhodně můžete mít nachystané hygienické potřeby, boty a pracovní výbavu (nabíječky, papíry, flashku atd.) pro případ, že byste museli náhle odjet. A když přijde čas vyjet, přidáte jen čisté oblečení a notebook, protože všechno ostatní už budete mít sbaleno. Tohle opatření vám s přehledem ušetří 15 minut balení a hodně zbytečného stresu. (Geoff C. z Don't Do It Yourself)

4) Šetřete, kde se dá

Jestliže často jezdíte do drahých měst, založte si tam kancelář. Staňte se členem několika aerolinek a hotelových řetězců, dostanete tak slevy. Kupujte si letenky obchodní třídy a na cestách používejte poukázky. Hodí se na cesty dobře vybavit a sem tam si na hotelu i něco uvařit. Spíše než ubytovat se v hotelu, pronajměte si vybavený byt. Levné hotely se ale dají dobře vyhledat na internetu. Víceúčelové oblečení je lepší, obzvlášť když se dá rychle sbalit. Udělejte si přátele mezi hotelovým personálem, získáte tak výhody. Zapojte je do oslav a dostanete se k vínu zadarmo. (Shawn Ambrose z firmy Debt Consolidation Care)

5) Zjistěte si co nejvíc

Než vyrazím na služební cestu, vždycky si zjistím co nejvíce o místě, kam jedu. Zajímají mě informace o obchodních konferencích, přednáškách a seminářích, které se budou konat, když budu ve městě. Pak se snažím zajít na co nejvíc akcí. Je to skvělý způsob, jak se seznámit s různými podnikateli a obchodníky z jiných měst a zemí. (Eula M. Young, COO ve firmě Griot's Roll Film Production)

6) Naučte se základní fráze v jazyce cílové země!

Ať cestujete kamkoliv, vždycky se naučte alespoň 4 kouzelná slůvka, která vám otevřou dveře kamkoliv: dobrý den, děkuji, prosím a nashledanou. Sám jsem je použil v Německu, Francii, Číně, Japonsku, Španělsku a v Rusku a pokaždé následoval široký úsměv, přátelský přístup a skvělé služby. A třešnička na dortu je, pokud k tomu přidáte i frázi: "Bohužel, francouzsky/německy/... neumím," zejména myslíte-li to upřímně. (David R Yale z firmy David R. Yale, přímý marketing)

7) Služební cesta s nadřízeným?!

Vždycky dodržujte 9 pravidel: 1. NIKDY nezapomeňte, že váš nadřízený vás neustále hodnotí. 2. Jestliže jste na služební cestě, buďte součástí řešení, nikoliv problému. 3. Choďte vždycky včas. 4. K personálu, a to kdekoliv, se chovejte slušně. 5. Pijte vždycky s mírou. 6. Když vás požádají o práci navíc, buďte vstřícní. 7. Nenechte se svým nadřízeným ukolébat, vždy si zachovejte profesionalitu. 8. Mobil raději vůbec nevytahujte. 9. Ať se děje cokoliv, neztrácejte hlavu, nepropadejte panice a nekřičte!(Carolyn Paddocková z firmy In-Flight Insider)

8) Seznamte se s lidmi ze sociálních sítí

Rozšiřte svůj seznam přátel a potenciálních klientů. Stačí pozvat na kafe lidi, které znáte ze sociálních sítí. Je to skvělý způsob, jak získat nové kontakty a dát lidem vědět, co děláte. Pro větší skupinu je dobré uspořádat setkání a pozvat přátele ze sociální sítě, kteří jsou zrovna poblíž. (Alicia Rittenhousová z firmy Ali Rittenhouse, International)

9) Méně je více (Umyvadlo si opravdu brát nemusíte!)

Mezi námi děvčaty - my bychom si s sebou nejraději vzaly i umyvadlo. Co se mě týče, vždycky si s sebou beru víceúčelové věci. Šatník oživuji jednoduchými doplňky, například barevnými šátky, módním páskem nebo pěknými punčochami. Ty jsou totiž malé, skoro nic neváží a dodají šatníku rozmanitost, aniž by zabraly moc místa. Nikdy bych si nebalila více než 3 páry bot a pokud se chcete vyhnout trapasu z klopýtnutí, tak na boty na podpatku ÚPLNĚ zapomeňte. Šťastnou cestu! (Kendra Krollová z firmy PortaPocket by Undercover Solutions)

10) Jak na telefonní účty?

Jestli často cestujete do zahraničí, určitě máte velké výdaje za volání. Snad nejlepší způsob, jak ušetřit, je pořídit si odblokovaný GSM telefon. Kdekoliv si pak můžete koupit místní simkartu. S tou můžete volat v rámci daného státu a příchozí hovory a smsky máte zdarma (mimo Spojené státy). Také si můžete přesměrovat hovory z pracovního čísla a nepropásnete jediný telefonát. Nejvíc ušetříte, když vám budou lidé jen posílat smsky. (Warren Heaps z firmy Birches Group LLC)

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář