10 NEJLEPŠÍCH VINAŘSKÝCH OBLASTÍ

Michael Trout - Mar 21, 2011
0

Malebná městečka, sklepy s dlouhou tradicí, výborné víno a jídlo - to vše je nedílnou součástí mnoha vinařských oblastí. Opentravel.com doporučuje deset vinařských krajů vhodných na dovolenou; vám je přináší Tourism-review.cz. Připravte své chuťové pohárky na to nejlepší víno na světě a vydejte se do Jižní Afriky, na Nový Zéland nebo třeba do Moldavska.

Údolí Barossa

AUSTRÁLIE

Hektary vinic pokrývají údolí Barossa proslulé jiskrnými ryzlinky, jemným Chardonnay a sytým Shiraz. Klidná venkovská krajina v jižní Austrálii nabízí překrásné chaloupky, staré kostely a restaurace, které z Barossy dělají ideální místo na procházku mezi vinicemi. Těšit se můžete také na vynikající kuchyň a upřímnou pohostinnost místních obyvatel.

Marlborough

NOVÝ ZÉLAND

Malborough Sounds jsou úžasná údolí v severní části novozélandského Jižního ostrova, která přitahují milovníky přírody už desítky let. Pro mnohé je však Marlborough synonymem pro kraj vína, protože 79 procent produkce tohoto lahodného moku na Novém Zélandu pochází právě odtud. Vinice této největší vinařské oblasti v zemi se rozkládají na 9.000 ha. A protože víno se zřídkakdy pije samotné, Marlborough je domovem i mnoha restaurací pro gurmány.

Valle del Maipo

CHILE

Vesničky roztroušené na úbočích hor, zasněžené vrcholky a třpyticí se řeka Maipo - to vše a více je součástí dobrodružné vinné stezky údolím Maipo Valley. Údolí je nejstarší vinařskou oblastí v Chile. Vinice se rozprostírají od Santiaga na východ až k Andám a na západ až k pobřeží. Region se může pochlubit těmi nejlepšími červenými víny - Cabernet Sauvignon nebo Merlot patří mezi nejoblíbenější. Vysoce ceněné jsou ale i místní Chardonnay a Sauvignon Blanc.

La Rioja

ŠPANĚLSKO

Ještě dnes se dají ve španělském La Rioja najít starobylé vinice. Výroba vína je nedílnou součástí historie země již od dob starých Římanů, kteří na vinařství založili svou kulturu. Dnes se mohou návštěvníci těšit na ochutnávku odrůd Crianza, Reserva a Gran Reserva té nejlepší kvality. A La Rioja nabízí ještě něco navíc. Marqués de Riscal Hotel ve městě Elciego je ukázkou netradičního přístupu slavného architekta Franka Gehryho.

Bordeaux

FRANCIE

Bordeaux je proslulé výbornou kuchyní právě tak jako kvalitními červenými a bílými víny, proto si návštěvu této oblasti 'vychutná' každý milovník vína. Region je domovem 60 značek a více než 8.500 pěstitelů. Turisté mohou prozkoumat vinice, ochutnat vzorky místních vín a dozvědět se něco o historii regionu. K typicky francouzské atmosféře Bordeaux přispívá i několik romantických zámků a charakteristická architektura vesniček a měst.

Údolí Napa a Sonoma v Kalifornii

USA

Údolí Napa a Sonoma jsou jednou z nejvýznamnějších vinařských oblastí na světě. Restaurace pro gurmány, kluby a lázně přilákají do údolí Napa každoročně na pět milionů turistů. Sonoma je klidnější oblastí s opojnou a romantickou atmosférou. Ať už se rozhodnete pro rušné Napa plné turistů, nebo jeho méně hektický protějšek, nikdy neprohrajete, jelikož obě oblasti nabízí ochutnávky výtečných vín. V nabídce jsou i kurzy vaření, jízda na koni a lety balónem.

Mosela

NĚMECKO

Moselské údolí v západním Německu láká turisty nejen na vynikající víno, ale také na pohádkovou atmosféru. Na své cestě byste rozhodně neměli vynechat města Bernkastel-Kues a Cochem. Připravte se na dlážděné uličky, romantické vesničky, svahy pokryté vinicemi, kouzelné hrady a řeky zahalené do ranních mlh.

Stellenbosch, Západní Kapsko

JIŽNÍ AFRIKA

Jedno z nejkrásnějších měst provincie Západní Kapsko, Stellenbosch, je domovem více než 200 vinařů. V roce 1971 zde byla založena vinařská stezka na podporu těch nejlepších vín z místní produkce. Stellenbosch, známé nejlepším vínem v Jižní Africe, leží asi 50 km na východ od Kapského Města. Návštěvníkům nabízí denní ochutnávky vín, prohlídky sklepů a aukce vín. Pokud chcete zažít pravou atmosféru regionu Cape Winelands, určitě zajděte na oběd do některé z romantických restaurací nebo se najezte v přírodě.

Milestii Mici

MOLDAVSKO

Milestii Mici v Moldavsku možná nemá tu nejúžasnější krajinu, ale nachází se zde největší sbírka vín na světě (2 miliony lahví). Město je proslulé rozsáhlým sklepním komplexem 250 km chodeb vytesaných do bílého kamene. Projít se podzemními uličkami s názvy jako 'Cabernet', 'Shardonait', 'Feteasca' či 'Sauvignon' můžete pouze tady.

Toskánsko

ITÁLIE

Malebné vinice a kopce, to jsou typické rysy Toskánska, velké oblasti ve střední Itálii. Toskánsko je srdcem vinařství v zemi a díky četným vinařským závodům všeho druhu nabízí ty nejlepší vinné stezky. Mezi oblíbené atrakce patří nejen ochutnávka Chianti, ale i místní restaurace a výborná kuchyně. Připravte se na vzrušující italskou dovolenou.

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář