NĚMECKÝM TURISTŮM SE NAVRACÍ CESTOVATELSKÉ NADŠENÍ

Justin N. Froyd - Jun 22, 2020
0

S postupným uvolňováním koronavirových omezení v Evropě získává německý cestovní ruch novou naději. Po velmi problematickém období se cestování mezi zeměmi EU a Schengenského prostoru obnovuje a nadcházející měsíce by měly všem zainteresovaným stranám v odvětví poskytnout potřebnou dávku čerstvého vzduchu.

Největší turistická společnost na světě Tui a lídr německého trhu DER Touristik v poslední době oznámili rostoucí počet rezervací. Obě společnosti však hodnotily vývoj cen poněkud odlišným způsobem.

Zatímco Tui předpokládá průměrný nárůst cen, podle DER Touristik mohou turisté očekávat v letošním létě levnější nabídky. „Někteří z našich poskytovatelů služeb nám činí velmi atraktivní nabídky,“ řekl Ingo Burmester, vedoucí středoevropské větve společnosti DER Touristik. To platí především pro destinace v jiných evropských zemích.

Tui míří napříč dalším cílům

V následujících týdnech se chce Tui vydat napříč dalším cílům. V současné době je plně obsazena zhruba čtvrtina programu pro hlavní sezónu. Zájem zákazníků se za poslední týden „znatelně“ zvýšil. Zejména Německo a Belgie vykazují jasné oživení,“ uvedl mluvčí společnosti. Prognózy pro následující zimní sezónu a léto 2021 tedy lze považovat za optimistické.

Ceny by se v průměru zvýšili o 14 %, což by zvýšilo naléhavě potřebnou likviditu. Ve střednědobém horizontu však budou existovat „levnější“ zájezdy, řekl generální ředitel německé větve Tui Marek Andryszak. „Ceny mají tendenci spíše klesat než růst,“ řekl v květnu. Aktuální nabídka zájezdů je mnohem omezenější než v běžných dobách. Aktuální průměr navíc zahrnuje i výlety, které byly rezervovány před karanténními opatřeními po světě.

První turisté na Mallorce

Po znovuotevření prvních hotelů Tui v Německu a Rakousku, následovaly i první přicestovavší turisté na Mallorce. Zákazníci by se měli zpočátku zúčastnit dvoutýdenního zkušebního provozu. Do konce týdne plánuje skupina provést 20 letů na Mallorcu, přičemž se přidají i dvě letadla na sousední ostrov Ibiza.

Faro v Algarve je také zpět v programu. Další středomořské destinace ve Španělsku, Itálii, Chorvatsku, Řecku a na Kypru mají následovat v červenci, stejně jako některé oblasti v Bulharsku a Švýcarsku. Polovina hotelů by měla být znovu otevřena v polovině léta. Ve čtvrtém čtvrtletí chce společnost Tui dosáhnout využití 30 % kapacity z původně plánových kapacit.

Výrazný nárůst krátkodobých rezervací

Společnost DER Touristik zaznamenala prudký nárůst krátkodobých rezervací po zrušení cestovních varování ze strany německé vlády. „Počet rezervací se zvyšuje každý týden. Červenec a srpen patří mezi nejvíce rezervované. Blížíme se k číslům předpandemické doby,“ řekl Burmester.

Podle společnosti jsou zvláště žádané možnosti vnitrostátní dovolené či zájezdu do sousedního Rakouska. „Turisté by se měli rychle rozhodnout pro bližší destinace, protože nabídka dostupných lůžek by mohla být v některých nabídkách poněkud omezená,“ dodal.

DER Touristik rozšířil svou nabídku na zimní sezónu. Nyní poskytuje více lyžařských nabídek a snížené ceny hotelů na mnoha místech. Zájezdy pro nadcházející letní sezónu již lze také rezervovat.

Letecké společnosti i nadále v potížích

Vrácení peněz za lety zrušené v důsledku krize nadále vyvolává odpor. Podle Německé cestovní asociace (DRV) se samotné Německo potýká s letenkami v hodnotě zhruba čtyř miliard eur. Tato zrušení aktuálně letecké společnosti nezpracovávají, a proto zákazníci nemohli být kompenzování, řekl mluvčí DRV.

„Důsledky tohoto chování hlavních leteckých společností představují existenční hrozbu pro partnery s licencí na prodej letenek. Ocitají se v ekonomické nouzi, protože letecké společnosti neplní svou povinnosti splácet, nebo jen váhavě,“ dodal.

Vrácení peněz a poukazy

Cestovní kanceláře také musely zrušit zájezdy, které již byly rezervovány během krize. Zákazníci si mohou vybrat mezi poukazy nebo vrácením peněz. Náhrady za měsíc duben již byly dokončeny, zatímco ty za květen by měly být provedeny v následujících dnech.

Sebejistota roste rovněž na letištích po zrušení cestovních varování. „Od tohoto týdne lze z německých letišť znovu vycestovat až do 215 destinací. Postupně se na letiště vrací život,“ řekl Ralph Beisel, generální ředitel letištní asociace ADV. Většina tras směřuje do destinací v Evropě, ale stále ve výrazně snížených frekvencích. Vnitrostátní letecký provoz opět vykazuje rostoucí počet obsazení.

Související články

Komentáře

Přidat komentář