HELSINKY: PRVNÍ GUGGENHEIMOVO MUZEUM V SEVERNÍ EVROPĚ?

Denise Chen - Jan 31, 2011
0

Starosta finských Helsinek oznámil, že ve městě bude otevřeno Guggenheimovo muzeum. Přípravy projektu a stavba však bude zřejmě trvat celý rok.

Guggenheimovo muzeum je jedna z institucí, která se po celém světě těší velké úctě. Mnohá města proto usilují o možnost otevřít si vlastní galerii tohoto jména. Guggenhaimova muzea představují moderní a inovativní umění. Zároveň je každé z nich příkladem minimalistické a velmi zajímavé architektury. Otevření muzea vyžaduje ale pečlivou analýzu a také značné investice. Ne každé město může tyto požadavky splnit. Nejnovější projekt vznikl v hlavním městě Finska, v Helsinkách.

Starosta Helsinek Jussi Pajunen nedávno oznámil, že jedná o spolupráci s Guggenheimovou nadací. V 90. letech prožily Helsinky kulturní a uměleckou renesanci a dnes oplývají řadou muzeí umění.

Starosta Pajunen k tomu uvedl: „Helsinky hrají velmi důležitou roli pro kulturní vývoj celého Finska." Guggenheimova nadace byla pověřena, aby na základě vlastního průzkumu navrhla plán na stavbu nového muzea. Celý projekt bude stát 2,5 milionu amerických dolarů a může trvat až dvanáct měsíců.

Pokud Helsinky dostanou zelenou, přibude do rodiny muzeí v New Yorku, Bilbau, Benátkách a Berlíně další člen. V některých městech slavilo Guggenheimovo muzeum obrovský úspěch, jinde projekt naopak úplně propadl. Jeho vybudování je finančně velmi náročné, ale třeba Bilbao vykazuje enormní zisky. Naproti tomu Guadalajara v Mexiku a litevský Vilnius musely od stavby upustit kvůli nedostatku prostředků. Abú Zabí je v současnosti uprostřed stavby nového obrovského Guggenheimova muzea. Otevřít by mělo během několika let.

Jestli i Helsinky otevřou světoznámé muzeum , bude jasné až na začátku roku 2012. Úspěch by městu každopádně přinesl jedinečnou příležitost ukázat nový a svěží přístup, ale také hostit známé výstavy z jiných částí světa.

 

Související články

Komentáře

Přidat komentář