ŘECKÁ VLÁDA POD VEDENÍM SYRIZA CHYSTÁ ZMĚNY TURISMU

Ashley Nault - Feb 9, 2015
0

Před jeho vítězstvím 25. ledna promluvil nový předseda řecké vlády o reformách turismu, které se jeho strana Syriza pokusí implementovat . Podle Alexise Tsiprase, nového předsedy vlády, je turismus jedním z pilířů ekonomického oživení země.

Turismus bude nyní řízen skrze nové super-ministerstvo, ministerstvo financí, infrastruktury, dovozu a turismu. Důležitost turistického průmyslu se přímo promítá na řecké ekonomice (17% HDP) a proto si levicová strana Syriza již při volební kampani připravila množství plánů.

Jedním z těchto plánů je podpora malých a středních firem, které poskytují turistické služby. Toto je jeden z hlavních bodu programu této levicové strany. Toto ve zkratce znamená redukce "role" větších "all inclusive" hotelových komplexů. Tyto rezorty, s důležitou presencí v Attice a na Peloponesu, jsou velmi populární volbou mezi turisty, kteří zaplatí předem a nelákají je žádné lokální restaurace a poskytovatelé zábavy. Díky tomuto se z rezortů stávají noční můry pro malé podnikatele.

Pan Tsipras řekl: “Nechceme pokračovat v nynějším modelu intenzivního vykořisťování turismu. (...) Pro nás je turismus otázkou hlavně lokálních komunit, které díky němu žijí a dýchají."

Hotelové rezorty "all inclusive" se začali kupit hlavně po krizi v roce 2008. Podle odhadů SETE, Konfederace řeckého turismu, ceny jídla a pití v těchto rezortech každoročně obírá malé restaurace, bary a kavárny až o 250 milionů eur, které zde podnikatelé mohli vydělat. Toto soustředění se na malé firmy a lokální turismus by mohlo znamenat, že řecká vláda pro tyto malé podniky příjme úpravy DPH či dluhů.

Podle SETE, 210 hotelů v čtyř či pětihvězdičkové kategorii (což je 2.2% všech hotelů v Řecku)  prodalo více než 54,705 pokojů s "all inclusive" službami během léta 2014.

Dalším bodem programu je ekologie. Strana chce klást důraz na řecké národní dědictví. "Naše nesrovnatelná příroda je pro nás konkurenční výhodou," řekl pan Tsipras. Ekoturismus je něco, co by mohlo napomoci turismu přehoupnout se přes bariéru letní sezóny.

V oblasti přepravy zvažovala Syriza vytvoření veřejné trajektové společnosti, znovuotevření národních aerolinek či vytvoření intermodálního přepravního systému.

Řecko musí splatit 240 miliard euro dluhů. V roce 2014 do země dorazilo přes 21.5 milionů návštěvníků (+20%), z čehož pro Řecko plynul příjem 14 miliard eur.

Související články

Komentáře

Přidat komentář