THAJSKO ZVAŽUJE KARANTÉNNÍ VÝJIMKU PRO OČKOVANÉ TURISTY

Justin N. Froyd - Feb 1, 2021
0

Thajsko není první destinací, která při vstupu do země zvažuje zavedení výhod pro očkované turisty. Moldavsko bylo první zemí v Evropě, která osvobodila cestující očkované proti Covid-19 od povinné 14denní karantény. Seychely následovaly jejich příkladu a Thajsko nyní uvažuje o podobné iniciativě, aby napomohli zotavení cestovního ruchu.

Thajsko je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na světě a je zemí, která do značné míry spoléhá na příjmy z cestovního ruchu. A krize Covid-19 způsobila, že mezinárodní příjezdy poklesly na absolutní minimum.

Thajsko navíc uzavřelo své hranice pro zahraniční turisty, ačkoli vstup pro evropské návštěvníky s příslušnými vízy je možný od konce loňského roku. Asijská země také zavedla luxusní karanténu pro mezinárodní turisty, aby znovu generovala více příjmů z cestovního ruchu.

Na rozdíl od obvyklé povinné karantény ve vyhrazeném hotelu se hosté v jednom z vybraných golfových středisek mohou od prvního dne karantény volně pohybovat a využívat veškerá hotelová zařízení. Jedinou podmínkou je, že nesmí opustit středisko. Zdá se však, taková uvolňovací opatření moc nepřineslo a vstupní poplatek pouze osm eur způsobil velký rozruch.

Nový koncept cestovního ruchu

A tak nyní Thajsko plánuje nabídnout výhodu očkovaným cestujícím. Nový koncept má vstoupit v platnost ve třetím čtvrtletí a osvobodí očkované turisty od povinné 14denní karantény. Podle navrhovaného konceptu, vhodně pojmenovaného „Vítejte zpět v Thajsku“, mají být hranice plně otevřeny všem turistům, zhruba rok po jejich uzavření.

Podle místních médií předseda thajské rady cestovního ruchu již jednal o marketingových plánech cestovního ruchu se sousední Čínou. Podle dostupných informací bude turistům stačit při vstupu pouze doklad o očkování proti Covid-19 a obvyklá víza požadována v zemi. Tím se eliminuje 14denní karanténa. Pokud tento koncept bude úspěšný, Thajsko by mohlo být první turistickou zemí, která se znovu úplně otevře.

Očkování hlavní výzvou

V současné době se hodně diskutuje o výhodách pro očkované nebo o upuštění od karantény. Již na posledním summitu EU o Covid-19 požadovalo několik členských států jednotný očkovací pas, který by měl bez obav opět umožnit cestování v rámci EU.

Mnoho zemí však zůstává v této otázce skeptických a považuje takový pas pouze za budoucí alternativu. V současnosti mnoho zemí po celém světě upřednostňuje očkování vysoce rizikových pacientů, starších osob a osob v systémově důležitých lékařských profesích.

Výlet do Thajska bez karantény letos v létě není pro mnohé vzhledem k současné situaci možný. V jiných zemích situace nevypadá lépe. Někteří výrobci vakcín, včetně BioNTech, se v současné době potýkají s nedostatkem dodávek a nemohou doručit počet dávek naplánovaných na čtvrtletí.

Kromě toho existují nejistoty ohledně různých účinností, například u vakcíny Moderna. Není jasné, zda Thajsko povolí všechny vakcíny nebo pouze dle jejich účinnosti. V tomto ohledu si tedy budeme muset chvíli počkat na podrobnosti plánovaného konceptu a čas ukáže, zda přiláká do země více turistů.

Související články

Komentáře

Přidat komentář