ZNOVUOTEVŘENÍ HRANIC MAROCKÝ CESTOVNÍ RUCH NEZACHRÁNÍ

Ashley Nault - Jul 12, 2020
0

Letní turistická sezóna je ohrožena, a to i přesto, kdyby se úřady znovuotevřít vzdušný prostor mezinárodním letům. Jistá úroveň spasení přijde z domácího cestovního ruchu, ale zatím ani v tomto ohledu není nic jisté.

Příklad Tuniska a Egypta, nejlevějších destinací ve Středozemí, ukazuje, že obnovení leteckého provozu nestačí k zajištění oživení cestovního ruchu, který byl jako sektor silně zasažen důsledky pandemie Covid-19.

Deset dní po obnovení leteckého provozu do Tuniska evropští příliš do této destinace nespěchají. Totéž platí pro Egypt, který od 1: července povolil svým letištím přivítat zahraniční turisty.

Mezitím v Maroku experti pochopili, že aby zachránili letošní letní sezónu, musí nejprve – a především – vsadit na domácí cestovní ruch, i když vláda dala „zelenou“ obnově mezinárodních letů. Země jako Francie, což je hlavním zdrojem turistů pro Maroko, vybízí své občany k „lokální konzumaci“ a trávení dovolené ve Francii.

Hlavní evropští touroperátoři navíc vyjádřili obavy a doposud odmítají obnovit své dohody s marockými úřady, a to z důvodu netransparentnosti epidemiologické situace.

Pro tyto touroperátory není možné improvizovat itinerář k destinaci bez harmonogramu, který vyžaduje několik měsíců přípravy. V tomto ohledu šéf německého touroperátora TUI jasně vysvětlil vysokému vládnímu představiteli království, že do konce prosince se k ničemu společnost zavazovat ani nemůže.

„Letní sezóna začíná na jaře nebo dokonce v zimě, kdy je čas na organizaci, navrhování a tisk brožur, katalogů atd. Letos kvůli Covid-19 tento nedostatek viditelnosti ovlivňuje všechny destinace ve Středomoří,“ vysvětluje Fouzi Zemrani, generální víceprezident Národní konfederace cestovního ruchu (CNT).

Zemrani si dobře uvědomuje, že znovuotevření hranic nestačí k obnovení cestovního ruchu. „Zachování karantény cestujících vstupujících do Maorko by mohlo turisty odradit, nemluvě o důsledcích obav souvisejících s obnovením ohnisek kontaminace,“ řekl. Žádný touroperátor tedy nemůže za současných okolností riskovat a zaměřovat se na konkrétní destinaci.

Experti předpovídají, že tržní podíly Maroka jako turistické destinace začnou stoupat až od letní sezóny 2021, protože touroperátoři obvykle podepisují roční smlouvy po zdlouhavých jednáních, zejména o sazbách.

Vzhledem k tomu nepříjemnému klimatu způsobenému epidemiologickou krizí se experti shodují, že spasit cestovní ruch by měli domácí turisté. Avšak i zde může nastat problém v případě vypuknutí nových případů kontaminace, tudíž je potřeba k situaci přistupovat obezřetně a bez přehnaných očekávání.

Související články

Komentáře

Přidat komentář