OŽIVENÍ CESTOVNÍHO RUCHU V MILÁNĚ JE STÁLE DALEKO

Alec Hills - Feb 27, 2022
0

Svět cestovního ruchu byl vážně zasažen pandemií Covid-19, a zatímco některé destinace směřují k oživení cestovního ruchu, jiné jsou stále daleko od návratu na úroveň z roku 2019.

Jedním z nich je také italské město Milán. Podnikatelé v oblasti cestovního ruchu v hlavním městě Lombardie zůstávají podle nedávného průzkumu společnosti Confcommercio Milano velmi skeptické ve vztahu ke zlepšení situace.

Oživení turismu se neočekává

Podle průzkumu 60 % podniků uvedlo, že nevěří, že cestovní ruch a atraktivita mohou v příštích měsících zaznamenat rozhodující oživení, zatímco 64 % se stále snaží detekovat pozitivní efekty v podnikání s poklesem infekcí a postupným návratem k normálnost.

Na otázku, kdy se obrat bude moci vrátit na úroveň před Covid-19, se téměř všichni respondenti (90 %) domnívají, že klima nejistoty neumožňuje předpovědi.

Velmi malá menšina 8 % uvádí, že se bude možné vrátit na úroveň roku 2019 do konce roku 2022, pro 1 % v první polovině letošního roku, zatímco další 1 % se již vrátilo na předpandemickou úroveň.

Za největší kritický stav uvádějí podniky pokles cestovního ruchu (61 %). V Miláně označuje 54 % odvětví cestovního ruchu tzv. smart working se změnami turistického toku ve městech jako jednu z brzd oživení.

V gastronomických provozech se toto procento zvyšuje na 73 %. Téměř stejně důležité bylo ale odložení veletrhů a kongresů (50 %), především milánského veletrhu nábytku, odsunutého na červen.

Firmy žádají o podporu

Zároveň společnosti v sektoru požadují podporu z hlediska nákladů na energie (69 %), prodloužení daňových lhůt (56 %), obnovení Covid-19 fondu (46 %) a moratorium na bankovní dluhy (43 %).

Podle generálního tajemníka Confcommercio Milan Marca Barbieriho je cesta k návratu na úroveň před Covid-19 pro Milán stále velmi nejistá. Utrpěné ztráty, nebývale drahá energie a mezinárodní napětí představují velké problémy.

„V této stále velmi kritické fázi je nezbytné podporovat společnosti většími zdroji a obnovit daňová a úvěrová moratoria,“ řekl Barbieri.

Kritická situace v Římě

V Římě je mezitím situace pravděpodobně ještě kritičtější. V současné době je ve Věčném městě uzavřeno 410 hotelů z 1200, zatímco ostatní jsou připraveny zamknout své dveře vzhledem k nízkému přílivu turistů.

„Čelíme znovuotevření a obnově, ale přesto je dopad na umělecké město, jako je Řím, tak silný, že spoléhat se pouze na obnovu by bylo nedostatečné. Ještě více dnes, tváří v tvář tomuto mezinárodnímu scénáři, jsou naše obavy posíleny,“ řekl starosta hlavního města Roberto Gualtieri.

Záblesky naděje pro cestovní ruch

Obecněji řečeno, existuje několik záblesků naděje pro turistický průmysl v Itálii, které naznačují, že by se situace mohla v budoucnu zlepšit.

Za prvé, vláda zrušila testování a karantény pro ty, kteří přijíždějí do Itálie ze zahraničí, a zrušila seznamy „zakázaných“ zemí a turistických koridorů „bez Covidu“.

Pro účinnou obnovu je však podle odborníků potřeba udělat více. Z tohoto důvodu zúčastněné strany požadují, aby vláda zrušila zelený pas pro přístup k hotelům a dalším turistickým zařízením.

Související články

Komentáře

Přidat komentář