PEKING: NEJVĚTŠÍ LETIŠTĚ SVĚTA OTEVŘE V ROCE 2017

Nils Kraus - Nov 5, 2012
0

Na konci října odstartoval nový megalomanský plán na stavbu nového letiště v Pekingu. Nové největší letiště na světě má zahájit provoz do roku 2017.

Plán holandské poradenské firmy pro letiště, NACO, počítá s tím, že nové obří letiště bude stát hned za Pekingem a mělo by zvládnout ročně obsloužit přes 130 milionů pasažérů - to je o 23 milionů lidí víc, než projde přes Heathrow a JFK dohromady.

Současné pekingské letiště, Capital International Airport, už patří k těm nejrušnějším na světě. Ve špičce tudy projde 75 milionů pasažérů. Právě proto Peking potřebuje další a větší letiště, také proto, aby vyhověl rostoucím nárokům expandujícího obchodu a podpořil vlastní podnikání.

Nové pekingské letiště s pracovním názvem Daxing International Airport se má rozkládat na 55 kilometrech čtverečních a počítá se s osmi přistávacími dráhami. Kvůli dosud nevídané velikosti a proporcím je třeba letiště vybavit vlastní transportní sítí, která přepraví pasažéry z každého místa na letiště do 30 minut. K tomuto účelu bude sloužit vlastní vysokorychlostní vlak. Součástí přepravního systému letiště bude ale i o něco pomalejší metro.

Při plánování se myslelo především na praktické rozmístění přistávacích drah, letištních ramp a stanovišť taxíků. Díky tomu se podaří ušetřit nejen čas, ale i palivo a tím snížit emise CO2.

Futuristické plány firmy NACO přinesou další klasický příklad promyšleně naplánovaného zařízení, které využívá nejmodernější technologie k dokonalosti. Smělost plánu vynikne zejména ve srovnání s dosud největšími letišti: Atlanta obslouží ročně asi 89 milionů pasažérů, Heathrow 65 milionů a současné letiště v Pekingu zhruba 73 milionů. NACO se svým mega-letištěm pro 130 milionů pasažérů zřetelně posune laťku pro všechny.

NACO má ve svém portfoliu už 550 letišť různých velikostí ve více než 100 zemích světa, což dělá ze společnosti autoritu na poli poradenství a inženýrství letecké dopravy. Společnost nedávno spolupracovala s brazilským letištěm Viracopos Campinas International Airport a ve výsledku zdvojnásobila jeho kapacitu ze 7,5 milionu na téměř 15 milionů pasažérů za rok.

Dalším úspěchem, kterým se společnost může pochlubit je Amsterdam Schiphol Airport. Toto letiště se pravidelně objevuje na seznamu "nejlepších letišť světa" a k dokonalosti ho nepřivedl nikdo jiný než NACO. Firma se vylepšováním tohoto letiště zabývá již od roku 1960 a svoji úlohu plní ukázkově. Současnou kapacitu 18 milionů dokáží experti z firmy NACO zvýšit na 48 milionů.

Velkolepý pekingský plán může vydláždit cestu dalším projektům pro zvýšení udržitelnosti provozu letišť po celém světě. Mnohá z nich už dnes potřebují rekonstrukci, která by jim pomohla snížit náklady, spotřebu paliva a zajistit pasažérům větší pohodlí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář