KATALÁNSKO PROHLUBUJE INVESTICE DO POMALÉHO CESTOVÁNÍ

Anna Luebke - Aug 2, 2021
0

Katalánská agentura pro cestovní ruch (ACT) bude podle některých zdrojů dotovat projekty cestovního ruchu, které reagují na filozofii pomalého cestování, a to až do výše 16 000 eur.

„Katalánsko se chce stát průkopníkem pomalého cestovního ruchu, což je typ zodpovědného a udržitelného cestovního ruchu, který klade důraz na propagaci a zapojení místních ekonomik do podpory kulturních a přírodních zážitků z cestovního ruchu a respektuje navštěvovaná místa,“ vysvětlují zdroje ministerstva podnikání a práce.

Podpora tohoto druhu cestovního ruchu je také součástí evropského projektu Med Pearls, který uvádí, že produkty by měly být vyvíjeny v oblastech „nízké hustoty turistů“, ale s velkým potenciálem pro takový typ cestování.

Vybrané destinace

Podle těchto kritérií si katalánská agentura pro cestovní ruch vybrala oblasti Anoia (ve spolupráci s barcelonskou provinční radou), Garrigues (ve spolupráci s provinční radou Lleida) a Ribera d'Ebre (ve spolupráci s Patronat de Turisme de Terras de l'Ebre), aby byly součástí pilotních plánů projektu.

Pro každou zvolenou pilotní oblast budou vytvořeny dva produkty pomalého cestování, což představuje celkově šest pro celý region Katalánska.

Podle Marty Domènechové, generální ředitelky Katalánského turismu, nabízí uvedený typ cestování příležitost prozkoumat málo známé destinace v přírodním prostředí a prozkoumat místa pohlcujícím způsobem a pomalým tempem.

„Katalánsko se musí v tomto segmentu umístit, protože má oblasti, které turistům nabízí mnoho možností kulturního a přírodního vyžití, čímž pro ně vytváří smysluplný zážitek,“ dodává Domènechová.

Cestovní filozofie

Tento specifický typ cestovního ruchu se vyvinula z různých hnutí, jako je například slow food, a úzce souvisí s udržitelností, odpovědností a ekoturistikou.

Je to tedy „cestovní filozofie z hlediska nabídky i poptávky, která zahrnuje šest dimenzí: čas, pomalost, jinakost, autenticita, udržitelnost a emoce“.

„Produkt cestovního ruchu lze považovat za pomalý, pokud splňuje určité požadavky, například je prováděn v malých skupinách nebo jednotlivě, balíčky zahrnují průvodce nebo samostatné, nebo na bázi toho, že cestovní kancelář, která je organizuje, rozvíjí vztahy s místními aktéry cestovního ruchu,“ uvádí ACT.

Kromě toho, pokud jde o ubytování, aktivity, jídlo a dopravu, existují podle ACT také další důležité aspekty, které je třeba vzít v úvahu:

  • Ubytování: Balíčky by měly nabízet místní nebo rodinné (rodinné) turistické služby. Mohou to být také zemědělské usedlosti nebo venkovské domy a doporučuje se, aby spolupracovali s místními dodavateli území.
  • Aktivity: Aktivity balíčku pro cestovní ruch musí zajistit zachování přírodního a kulturního dědictví území, umožnit lepší porozumění místním identitám a podporovat zodpovědný cestovní ruch.
  • Jídlo: Jídlo obsažené v balíčcích musí propagovat místní a domácí produkty z daného území a také jeho gastronomickou kulturu.
  • Doprava: Balíčky musí podporovat využívání udržitelných systémů mobility (jízdní kola, turistika, jízda na koni atd.), méně přeplněné trasy a veřejnou dopravu v oblasti.

Související články

Komentáře

Přidat komentář