POMALÉ CESTOVÁNÍ: CO PŘESNĚ TO JE A PÁR UŽITEČNÝCH TIPŮ

Theodore Slate - Jun 21, 2021
0

I když je pravda, že se odborníci domnívají, že po pandemii bude masový cestovní ruch nadále nabírat na obrátkách a drastická změna turistického chování se jeví jako nepravděpodobná, v posledních několika měsících vzrůstá popularita tzv. pomalého cestovního ruchu.

To lze vidět například v Itálii, kde cestovní platformy zaznamenaly nárůst rezervací pro venkovský cestovní ruch o více než 800 %.

Co si ale přesně můžeme představit pod pojmem pomalé cestování? Nejde hlavně o to zažít a vidět co nejvíce. Hlavním cílem tohoto druhu cestování je najít si čas pro sebe, nechat hektický každodenní život za sebou a ponořit se do kultury země, kterou navštěvujete.

Jak to funguje?

Zatímco all inclusive dovolená nabízí turistům hotové výletní balíčky, pomalé cestování se více zaměřuje na individuální rozhodnutí. Klíčové je heslo „kvalita na úkor kvantity“. Ať už si vyberete neznámé místo nebo v mimosezóně navštívíte oblíbenější destinaci, je zcela na vás.

Je jen důležité, abyste si našli čas a objevili a užívali si místo, lidi a kulturu v klidu a pohodlí. Místo toho, abyste se zastavili na selfie u berlínské zdi, můžete na prohlídku s válečným hrdinou a pozorovat a zažít město úplně jinýma očima.

Udržitelnější cestování

Trendem je udržitelná dovolená. Létání je skutečným zabijákem klimatu a přibližně 5 % látek, které ničí klima, se připisuje letecké dopravě.

V některých případech je to bohužel nutností, v jiných však existují ekologičtější řešení. Rovněž je třeba říci, že třeba cesta vlakem je mnohem zajímavějším a ekologičtějším zážitkem, který můžete také plně ovládat a kdykoli a kdekoli se můžete vystoupit.

Spontánní cestování

Nejlepší na tomto druhu cestování je, že si můžete cestu zorganizovat sami a přizpůsobit ji svým vlastním přáním a preferencím. To pro vás bude zpočátku jistě obtížné, ale při plánování se snažte soustředit pouze na nejdůležitější věci, jako je ubytování a dopravu. Zbytek nechte na vaší spontánnosti.

Plány nám dávají větší jistotu, ale být spontánní nás dělá šťastnějšími. Zatímco průvodce nemůže ublížit, místní obyvatelé pravděpodobně vědí nejlépe, jaké krásy a skryté drahokamy jejich regiony nabízejí. Trochu neformálnosti vám zaručeně udělá dobře a nepochybně přinese nezapomenutelné zážitky, na které budete pamatovat mnoho let.

Komunikujte s místními obyvateli

Jak bylo uvedeno výše, buďte místní! Ponořte se do kultury. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je navázat kontakt s místními lidmi. K zahájení konverzace s někým někdy stačí jen pár slov nebo dokonce úsměv.

Musíte se jen naučit několik klíčových slov v místním jazyce. Místní obyvatelé znají tuto oblast jako své boty a mohou vám poskytnout ty nejlepší tipy pro váš pobyt. Buďte odvážní a někoho pozvěte na oběd. Komunikujte s místními, abyste lépe poznali místní tradice a zvyky.

Vypněte telefon!

Hlavním cílem pomalého cestování je vypadnout z rutiny každodenního života a objevovat svou destinaci novýma očima. K tomu doporučujeme vypnout mobilní telefon!

Je to nejen dobré pro vaše zdraví, ale také nám pomáhá skutečně vypnout a plně se soustředit na okolí a na sebe.

Prázdninové domy a cestování mimo sezónu

5hvězdičkový hotel s lázeňským centrem? Nepřichází v úvahu. Místní farma nebo vinice nebo rodinný dům jsou mnohem lepším řešením v kontextu pomalé turistiky.

Prázdninový dům pro vás bude více domovem. Budete mít více soukromí, skutečné klíče místo karet a nejste závislí na časech jídla. Většina prázdninových domů je navíc vybavena kuchyní, kde si můžete sami připravit místní pokrmy a v klidu si na nich pochutnat.

Kromě toho byste měli přednostně cestovat mimo sezónu. Výhody tohoto druhu výletů jsou zřejmé. Je to méně rušné, a to automaticky znamená, že můžete zažít lidi a zemi autentičtěji. Ceny také mohou být až o 50 % nižší!

Nakonec je třeba říci, že cestování mimo sezónu je mnohem udržitelnější. Mnoho populárních destinací trpí zátěží masového cestovního ruchu a vyváženější cestovní ruch tak může být řešením tohoto nepříjemného problému.

Související články

Komentáře

Přidat komentář