RIO DE JANEIRO: VE FAVELÁCH VYROSTOU HOTELY

William Law - Oct 15, 2012
0

Rio de Janeiro se chystá na miliony návštěvníků, kteří sem přijedou na pohár FIFA 2014 a na Olympijské hry v roce 2016. Nové hotely vznikají i mimo centrum města, také v dříve nebezpečných favelách a ve staré čtvrti.

Favely prošly kompletní transformací a patří dnes k nejzajímavějším atrakcím města. Mezi inovace patří městské zemědělství, které využívá ploch na balkonech a střechách k pěstování ovoce a zeleniny. Mnoho z těchto zahrad se řídí ekologickými zásadami a odpovídají poptávce rodin a malých tržišť. V řadě oblastí vláda navíc kromě jiných projektů prosadila zvýšenou bezpečnost.

Změnou prošla například favela Chapéu Mangueira, kterou si vyhlídli dva novátoři, Cristiane de Olivierová a Hugo Medinawho, kteří plánují do roku 2010 otevřít přímo v centru hotel Favela Inn. Nejvýše položené místo čtvrti zaručí šesti hostům v každém ze tří pokojů skvělý výhled na moře. Medina a Olivierová už přitom ohlásily další plán na ubytovnu pro zahraniční studenty.

Druhé zařízení se navíc inspirovalo každodenním životem ve favele a bude používat recyklované materiály. Součástí snídaňového menu hotelu bude ovoce, čerstvé pečivo a domácí šťávy z okolí. Většina hostů (asi 80 %) jsou zahraniční turisté a ceny se pohybují okolo 18 dolarů za noc mimo sezónu, v sezóně pak okolo 24 dolarů.

Studentům projekt umožní poznat brazilskou kulturu z nového úhlu, užívat si naplno města, přírody, poznávat místní obyvatele a při nízkých cenách a s pomocí přátelského personálu získají přístup k novým a zajímavým místům.

A stejně jako u mnoha jiných favel, i zvýšený terén Chapéu Mangueiry nabízí nádherný výhled na několik typických památek Ria. Kromě proslavených pláží může člověk pozorovat horu Pão de Açúcar nebo sochu Krista Spasitele.

Vláda v Riu se nechala těmito projekty inspirovat a zahájila program Rio Top Tour, který má pomoci vytvořit nové možnosti. Jednou z nabídek je například školení pro obyvatele favely, kteří by pak mohli provádět turisty po okolí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář