10 NEJZNÁMĚJŠÍCH FILMOVÝCH DESTINACÍ

Tomas Haupt - Sep 6, 2010
0

V dnešní době jsou filmy velmi oblíbené, protože mnoho z nás hledá únik z reality a každodenních starostí. Filmy nám dávají možnost úniku do fiktivních světů, ve kterých se mohou naplnit naše fantazie. Proto tak rádi usedáme před obrazovky či promítací plátna a necháme se unášet do světa fantazie, daleko od každodenního stereotypu. Jelikož se ale filmy natáčejí ve skutečném světě, všechny fiktivní filmové světy mají reálný základ ve skutečně existující lokalitě. Proto se také z původně neznámých oblastí, měst či zemí  po natočení filmového hitu často stávají oblíbené turistické destinace. Tým redaktorů z Tourism-Review.com sestavil na základě serveru Movie-location.com žebříček deseti  filmových hitů, které proslavily místo, kde byly natočeny.

Casablanca (1942)

Mnoho lidí považuje Casablancu za jeden z nejznámějších amerických filmů. Film se sice z větší části natáčel ve studiu, přesto ale existuje i několik reálných oblastí, kde se film točil a které se dají navštívit. VIP studio Warner Bros vlastní většinu exteriérů a rekvizit. Pokud ale chcete vidět letadlo z filmu, musíte se vydat na Floridu do Disneyho studií v Hollywoodu v Orlandu. Letadlo je vystavené na místě, kterému se podle filmu říká Casablanca Tableau.

Kmotr (1972)

Kmotr Francise Forda Coppoly s Al Pacinem a Marlonem Brandem patří mezi nejznámější  gangsterské filmy, které byly kdy natočeny. Hlavní scény z filmu se odehrávají v New Yorku. Většina studiových scén se točila ve Filmways Studios ve východním Harlemu. Svatba se například natáčela na ostrově Staten Island a svatební hostina v zahradách na Longfellow Road 120. Bar, ve kterém Sollozo potká Luca Brasiho, je v hotelu Edison na 228 West 47th Street. Kromě New Yorku se některé záběry natáčely i v Los Angeles, Nevadě a Itálii.

Osvícení (1980)

Osvícení je jedním z nejslavnějších filmů Stanleyho Kubricka. Hotel Overlook z filmu se nachází v Timberline Lodge v Mount Hood v Oregonu. Ostatní scény se skoro všechny natáčely v Elstree Studios v Hertfordshiru v Anglii. Pokud jste fanoušky Kubrickových filmů, určitě tedy nezapomeňte navštívit hory v Oregonu. Možná, že tam zahlédnete něco podivného.

Amadeus (1985)

Amadeus Miloše Formana byl skoro celý natočen v Praze a Vídni. Staré Město v Praze se stalo exteriém mnoha scén a Malá Strana a Karlův most se také objevily ve spoustě záběrů. Některé scény byly pořízeny i ve Stavovském divadle, které se od doby, kdy žil Mozart, skoro vůbec nezměnilo. Točilo se i v jiných městech. Salieri například poprvé potkává Mozarta v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, která se nachází na východní  Moravě.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Pulp Fiction Quentina Tarantina byl natočen jak v okolí tak v samotném městě Los Angeles. Pumpkin a Honey-Bunny spolu večeří v podniku Hawthorne Grill ve městě Hawthorne jižně od Los Angeles. Motel, ve kterém se schovává Butch, se jmenuje River Glen Motel a nachází se na Riverside Drive 2934 v Los Angeles. Zápas se odehrává v Raymond Theatre na North Raymond Avenue v Pasadeně. Každý opravdový fanoušek filmu tato místa prostě musí vidět.

Forest Gump (1995)

Forest Gump patří mezi nejdojemnější filmy 90. let 20. století. Film byl natočen v Jižní Karolíně v okolí města Beaufort. Lavička, na které si Forest povídá s kýmkoli, kdo je ochotný poslouchat, byla na náměstí Chippewa ve městě Savannah v Georgii. Původní lavička je v současnosti vystavena v Historickém muzeu v Savannah. Záběry z univerzity byly natočeny v Kalifornii. Fotbalový stadión se ve skutečnosti jmenuje Weinhgart Stadium a nachází se na půdě školy East Los Angeles College. Nemocnice z filmu je nemocnice Ebell v Los Angeles. Nejznámějším exteriérem filmu je ale určitě památník Lincoln Memorial ve Washingtonu DC.

Statečné srdce (1996)

Statečné srdce, slavný historický film o Williamu Wallacovi, byl skoro celý natočen ve Skotsku. Vysočina Highlands kolem jezer Loch Leven a Glen Coe se stala hlavním exteriérem pro natáčení filmu. Vesnici, v které se William narodil, filmaři postavili v údolí Glen Nevis u úpatí hory Ben Nevis, nejvyšší hory Britských ostrovů. Filmové záběry ze zámku Mornay byly natočeny v budově Edingburgh Council Chamber v Edinburghu. Některé části filmu se točily také v okolí Dublinu v Irsku.

Zamilovaný Shakespeare (1999)

Zamilovaný Shakespeare se točil také ve Velké Británii. Zámek Broughton v Banbury v Oxfordshiru se stal filmovým domovem Violy. Kvůli filmu se musel k zámku provizorně 'přistavět' balkón. Nařízené představení  komedie Dva kavalíři z Verony herci sehráli ve Velké místnosti (Great Hall) londýnské koleje Middle Temple. Oslava s ohňostrojem ve filmovém Greenwichi, na které Viola potká královnu, byla natočena na venkovském sídle Hatfield House ve městě Hatfield v Hertfordshiru severně od Londýna. V londýnském kostele Sv. Bartoloměje prosí Shakespeare o odpuštění poté, co se mu donesou zprávy o smrti Kita Marlowa. Další scény byly natočeny také na prestižní chlapecké škole Eton. Jestliže jste se tedy 'zamilovali' do Shakespeara, je nejvyšší čas, abyste vyrazili do Velké Británie.

Pán prstenů (2001-2003)

Pán prstenů, trilogie natočená podle knih J.R.R. Tolkiena, proslavila Nový Zéland. Peter Jackson si vybral Nový Zéland jako filmovou Středozem. Některé z exteriérů jsou téměř nedostupné. Národní park Tongariro a jeho tři sopky Mount Ruapehu, Mt Tongariro a Mt Ngauruhoe se stal ideálním prostředím pro filmový Mordor a Jižní ostrov s Jižními Alpami zase pro Mlžné hory. Alexandrova farma poblíž města Matamata na Severním ostrově se stala filmovým domovem  Frodda a Bilba.  Nový Zéland ale nepřitahuje jen příznivce Pána prstenů, krásy této země lákají každého.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Harry Potter se také točil ve Velké Británii. Jako exteriéry pro natáčení filmaři zvolili londýnskou čtvrť Kings Cross, ulici Pancras & Euston Road, budovu Australia House nebo zoologickou zahradu Regent's Park. Vstupem do filmové hospody s názvem Leaky Cauldron se stala Bull's Head Passage na tržnici Leaden hall market v Londýně. Film se natáčel ale i v jiných lokalitách, mezi nejznámější exteriéry mimo Londýn patří katedrála ve městě Durham.

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář