BALI A SLONÍ TURISTIKA: OD ZISKOVÉHO BYZNYSU PO TÝRÁNÍ ZVÍŘAT

Samuel Dorsi - Oct 11, 2021
0

Pandemie Covid-19 má zničující dopad na odvětví cestovního ruchu na celém světě, ale některé regiony jsou postiženy více než jiné. Příkladem je Indonésie a její žádaný ostrov Bali, tropický ráj, který za normálních okolností láká miliony cizinců z celého světa.

Nyní je však situace radikálně odlišná. V období od ledna do srpna letošního roku navštívilo Indonésii jen něco málo přes jeden milion cizinců.

Během měsíce srpna dorazilo do země 127 tisíc zahraničních turistů. Poněkud překvapivě to představuje pokles o 21,19 % ve srovnání s již tak špatným srpnem 2020 (161 tisíc).

Bali chystá znovuotevření

Ke stimulaci růstu tohoto odvětví se však ostrov Bali chystá od poloviny října znovu otevřít mezinárodním turistům. Vstup však bude možný pouze pro omezený počet hostů a pouze z některých zemí, například z Číny nebo Japonska.

Kromě toho budou lidé, kteří přilétají na znovuotevřené mezinárodní letiště Ngurah Rai, povinni strávit 8 dní v karanténě za své náklady.

Sloní kontroverze

Zatímco Bali je známé svými nádhernými plážemi a přímořskými letovisky, existuje také kontroverzní část produktu ostrova: sloní turistika.

Jedním z nejslavnějších parků pro tento velmi výnosný typ turistiky je Bali Elephant Camp, kde některé společnosti dostaly právo nabízet takové služby výměnou za to, že park poskytne kriticky ohroženým sumaterským slonům domov.

Zdá se však, že tábor nedává slonům dostatečný domov. Fotografie exkluzivně publikovaná Al Jazeera ukazuje slony, kteří působí extrémně podvyživeně. A to natolik, že jsou viditelné i jejich kosti.

A přestože se jedná hlavně o důsledky pandemie Covid-19 a důsledek nedostatku příjmů parku, toto nemůže v žádném případě ospravedlňovat týrání zvířat, a to i vzhledem ke skutečnosti, že stejná zvířata poskytovala táboru posledních pár let obrovské zisky.

Neetická povaha sloní turistiky

A přestože tento konkrétní příběh měl pozitivní konec, když se vláda zmocnila slonů v parku a přemístila je do různých zoologických zahrad a parků, které je krmily dostatečně, tento případ by měl upozornit na problém, který je třeba řešit.

Údajně je na Bali stále mnoho parků, které i nadále nedostatečně krmí a týrají slony, například tím, že je spoutají řetězy, bodají nebo donutí je předvádět bizarní show pro turisty.

V této souvislosti odborníci vyzývají k etičtějšímu turismu se slony. Takový, který nebude zahrnovat řetězení, ježdění, ale který poskytne turistům příležitost pozorovat a obdivovat zvířata z dálky.

Související články

Komentáře

Přidat komentář