POKLAD SLOVINSKA: TISÍCILETÝ BLED

James Morris - May 16, 2011
0

Hrad Bled je jedním ze symbolů Slovinska. Nalézá se na strmé skále a nabízí nádherný výhled, který je lákadlem pro mnoho turistů. Hrad má dlouhou a působivou historii a právě letos oslaví 1000 let své existence.


Slovinsko, dřívější součást Jugoslávie, si získalo mezi turisty velice dobrou pověst. V zimě sem návštěvníci jezdí, aby si vychutnali zdejší nádherné scenérie a úžasné lyžařské možnosti. Léto si zase užijí milovníci pěší turistiky a jízdy na kole. I příznivci kultury si přijdou na své. Jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí je region Bled, který každoročně přiláká řadu návštěvníků. Krajině dominuje proslulý hrad Bled, který se tyčí 130 m nad hladinou místního jezera. V roce 2011 uplyne neuvěřitelných tisíc let od doby, kdy byl hrad postaven.

První písemná zmínka o Bledu se datuje k roku 1004, kdy německý král Jindřich II daroval bledské panství biskupství v Brixenu. Doufal, že tak posílí německý vliv v severní části Itálie. Tehdy stála na strmé skále jen jedna věž. V další darovací listině Jindřicha II, z roku 1011, je už zmínka o Castellum Veldes, dnes známém jako hrad Bled.

Hrad má poměrně spletitou historii, protože často měnil majitele. V roce 1947 vypukl na střeše požár, který zničil velkou část stavby. Začátkem 50. let ale prošel hrad rekonstrukcí, která mu vrátila jeho někdejší krásu a také ho připravila na následný příliv turistů.

I dnes přitahuje hrad nad Bledským jezerem každoročně tisíce návštěvníků. Na konec května jsou naplánované velkolepé oslavy, středověká představení a ohňostroje. Tisícileté výročí je opravdu výjimečná událost.

Související články

Komentáře

Přidat komentář